top of page

Kripto Paralar

usd-coin-usdc-logo.png

USD Coin (USDC) Nedir?

USD Coin (USDC koduyla bilinir), 1:1 temelinde ABD dolarına sabitlenmiş bir sabit paradır. Dolaşımdaki bu kripto para biriminin her birimi, nakit ve kısa vadeli ABD Hazine bonolarının bir karışımında yedekte tutulan 1 $ ile desteklenir. Bu varlığın arkasındaki Merkez konsorsiyumu, USDC'nin düzenlenmiş finansal kurumlar tarafından verildiğini söylüyor.

Stabil madeni para ilk olarak Eylül 2018'de sınırlı bir temelde piyasaya sürüldü. Basitçe söylemek gerekirse, USD Coin'in mantrası “dijital çağ için dijital para” - ve stablecoin, nakitsiz işlemlerin daha yaygın hale geldiği bir dünya için tasarlandı.

USD Coin için çeşitli kullanım örnekleri açıklandı. Stabilcoinin arkasındakiler, oynaklık zamanlarında kripto tüccarları için güvenli bir sığınak sağlamanın yanı sıra, işletmelerin dijital varlıklardaki ödemeleri kabul etmesine ve merkezi olmayan finans ve oyun da dahil olmak üzere bir dizi sektörü sarsmasına izin verebileceğini söylüyor.

Genel olarak amaç, USDC'nin mümkün olduğunca çok sayıda cüzdan, borsa, hizmet sağlayıcı ve dApp tarafından kabul edildiği bir ekosistem oluşturmaktır.

USD Coin'in Kurucuları Kimdir?

Merkez Konsorsiyumu'nun iki kurucu üyesi vardır. Bunlardan biri eşler arası ödeme hizmetleri şirketi Circle, diğeri ise Coinbase kripto para borsası. Diğer kripto girişimleri bu konsorsiyuma katılmaya açıktır.

Circle'ın kurucu ortakları Jeremy Allaire ve Sean Neville, USDC'nin arkasındaki mantığı açıklarken şunları yazdı: "Değer değişiminin açık bir internetinin dünyayı daha derinden dönüştürebileceğine ve entegre edebileceğine, sonunda yapay ekonomik sınırları ortadan kaldırabileceğine ve daha verimli ve kapsayıcı bir küresel pazara olanak sağlayacağına inanıyoruz. Bu gezegendeki her insanı birbirine bağlar.”

2020'de Circle ve Coinbase, USDC'nin protokolünde ve akıllı sözleşmesinde toplu olarak büyük bir yükseltme duyurdu. Bu geliştirmelerin amacı, USD Coin'in günlük ödemeler, ticaret ve eşler arası işlemler için kullanılmasını kolaylaştırmaktır.

USD Coin'i Benzersiz Yapan Nedir?

Stabilcoin piyasası son yıllarda aşırı derecede kalabalıklaştı – ancak USD Coin çeşitli şekillerde rakiplerine karşı üstünlük sağlamayı hedefledi.

Bunlardan biri şeffaflıkla ilgilidir ve kullanıcılara herhangi bir sorun yaşamadan 1 USDC çekebilecekleri ve karşılığında 1 ABD doları alabilecekleri güvencesini verir. Bu amaçla, büyük bir muhasebe firmasının rezervde tutulan nakit seviyelerini doğrulamakla ve bunun dolaşımdaki token sayısıyla eşleşmesini sağlamakla görevlendirildiğini söylüyor.

Bazı kripto girişimlerinden farklı olarak Circle ve Coinbase de mevzuata uygunluk sağladı ve bu, uluslararası genişlemenin önünü açmaya yardımcı oldu. Her iki proje de iyi finanse ediliyor ve bu da stablecoin'e kesinlik kazandırıyor.

USD Coin (USDC) işlemlerine başlamak için 

Dijital Yatırım dünyası'na ilk adımınızı atarak yüzlerce Altcoin'e hızlıca yatırım yapabilirsiniz.

 

bottom of page