top of page

Kripto Paralar

Tether-USDT-logo.png

Tether (USDT) Nedir?

USDT, Hong Kong merkezli bir şirket olan Tether tarafından çıkarılan ABD dolarının fiyatını yansıtan bir stabil coindir (istikrarlı değerli kripto para birimi). Tokenin USD'ye sabitlenmesi, dolaşımdaki USDT sayısına USD değerinde eşit miktarda ticari senet, güvene dayalı mevduat, nakit, rezerv repo senetleri ve hazine bonolarının rezervlerde tutulmasıyla sağlanır.

İlk olarak Temmuz 2014'te, Omni platformunun kullanımı yoluyla Bitcoin blok zincirinin üzerine inşa edilmiş ikinci katman bir kripto para birimi olan Realcoin olarak piyasaya sürüldü, daha sonra USTether ve daha sonra USDT olarak yeniden adlandırıldı. Bitcoin'lere ek olarak, USDT daha sonra Ethereum, EOS, Tron, Algorand ve OMG blok zincirleri üzerinde çalışacak şekilde güncellendi.

USDT'nin belirtilen amacı, kullanıcılar arasında güvenilir bir üçüncü taraf aracı olmadan gönderilebilen kripto para birimlerinin sınırsız yapısını ABD dolarının istikrarlı değeri ile birleştirmektir.

Tether'in Kurucuları Kimdir?

USDT - veya o zamanlar bilindiği gibi Realcoin - 2014 yılında Brock Pierce, Reeve Collins ve Craig Sellars tarafından piyasaya sürüldü.

Brock Pierce, kripto ve eğlence endüstrilerinde bir dizi yüksek profilli projenin kurucu ortağı olan tanınmış bir girişimcidir. 2013 yılında, 2017 yılına kadar 80 milyon doların üzerinde fon toplayan bir risk sermayesi şirketi olan Blockchain Capital'i kurdu. 2014 yılında Pierce, Bitcoin'i geliştirmeye ve tanıtmaya yardımcı olmak için kurulmuş bir kar amacı gütmeyen Bitcoin Vakfı'nın direktörü oldu. Pierce ayrıca, piyasadaki en büyük kripto para birimlerinden biri olan EOS'un arkasındaki şirket olan Block.one'un kurucu ortağıdır.

Reeve Collins, varlığının ilk iki yılında Tether'in CEO'suydu. Bundan önce, çevrimiçi reklam ağı Traffic Marketplace, eğlence stüdyosu RedLever ve kumar web sitesi Pala Interactive gibi birçok başarılı şirketin kurucu ortağıydı. Collins, 2020 itibariyle bir pazarlama ve reklamcılık teknolojisi şirketi olan SmarMedia Technologies'in başına geçiyor.

Tether üzerinde çalışmanın dışında Craig Sellars, altı yılı aşkın bir süredir Omni Vakfı'nın bir üyesidir. Omni Protokolü, kullanıcıların Bitcoin blok zincirinin üstünde akıllı sözleşmeye dayalı mülkler ve para birimleri oluşturmasına ve ticaret yapmasına olanak tanır. Sellars ayrıca Bitfinex, Factom, Synereo ve MaidSafe Foundation gibi diğer birçok kripto para birimi şirketi ve kuruluşunda çalıştı.

Tether'i Benzersiz Yapan Nedir?

USDT'nin benzersiz özelliği, değerinin ABD dolarına sabitlenmiş kalması için Tether tarafından garanti edilmesidir. Tether'e göre, ne zaman yeni USDT jetonları ihraç etse, rezervlerine aynı miktarda USD tahsis ediyor ve böylece USDT'nin tamamen nakit ve nakit benzerleri tarafından desteklenmesini sağlıyor.

Kripto piyasalarının meşhur yüksek oynaklığı, kripto para birimlerinin tek bir gün içinde %10-20 oranında yükselebileceği veya düşebileceği anlamına gelir ve bu da onları bir değer deposu olarak güvenilmez hale getirir. USDT ise bu dalgalanmalardan korunuyor.

Bu özellik, USDT'yi kripto yatırımcıları için güvenli bir sığınak haline getirir: yüksek oynaklık dönemlerinde, tamamen USD'ye para yatırmak zorunda kalmadan portföylerini Tether'e park edebilirler. Buna ek olarak USDT, bir banka veya finansal hizmet sağlayıcısı gibi yavaş ve pahalı bir aracıya güvenmek zorunda kalmadan blok zinciri aracılığıyla bölgeler, ülkeler ve hatta kıtalar arasında ABD doları eşdeğerini işlemek için basit bir yol sağlar.

Bununla birlikte, yıllar içinde, Tether'in USD rezervleriyle ilgili iddialarının geçerliliği konusunda, zaman zaman USDT'nin tarihinin bir noktasında 0,88 $'a kadar düşen fiyatını bozan bir takım tartışmalar yaşandı. Birçoğu, Tether'in rezervlerinin hiçbir zaman bağımsız bir üçüncü taraf tarafından tam olarak denetlenmediği konusunda endişelerini dile getirdi.

Tether (USDT) Coin işlemlerine başlamak için 

Dijital Yatırım dünyası'na ilk adımınızı atarak yüzlerce Altcoin'e hızlıca yatırım yapabilirsiniz.

 

bottom of page