top of page

Kripto Paralar

terra-coin-luna-logo.png

Terra (LUNA) Nedir?

Terra, fiyat istikrarlı küresel ödeme sistemlerine güç sağlamak için fiat sabitli sabit paraları kullanan bir blok zinciri protokolüdür. Beyaz kitabına göre Terra, fiyat istikrarını ve fiat para birimlerinin geniş çapta benimsenmesini Bitcoin'in (BTC) sansür direnciyle birleştirir ve hızlı ve uygun fiyatlı ödemeler sunar.

Terra'da geliştirme Ocak 2018'de başladı ve ana ağı resmi olarak Nisan 2019'da hizmete girdi. Eylül 2021 itibariyle, ABD doları, Güney Kore wonu, Moğol tugriki ve Uluslararası Para Fonu'nun Özel Çekme Hakları sepetine sabitlenmiş sabit paralar sunuyor — ve ek seçenekler sunmayı planlıyor.

Terra'nın yerel tokeni LUNA, protokolün stablecoin'lerinin fiyatını dengelemek için kullanılıyor. LUNA sahipleri ayrıca yönetişim tekliflerini sunabilir ve oylayabilir, bu da ona bir yönetişim belirtecinin işlevselliğini verir.

Terra'nın Kurucuları Kimdir?

Terra, Ocak 2018'de Daniel Shin ve Do Kwon tarafından kuruldu. İkili, projeyi, fiyat istikrarı ve kullanılabilirliğe odaklanarak blockchain teknolojisinin ve kripto para biriminin hızlı bir şekilde benimsenmesini sağlamanın bir yolu olarak tasarladı. Kwon, Terra'nın arkasındaki şirket olan Terraform Labs'ın CEO'luğunu üstlendi.

Shin, Terra'yı geliştirmeden önce, büyük bir Güney Kore e-ticaret platformu olan TMON olarak da bilinen Ticket Monster'ın kurucu ortağı ve yöneticisiydi. Daha sonra, tamamen işlevsel şirketler kurmak için girişimcilerle birlikte çalışan bir başlangıç inkübatörü olan Fast Track Asia'nın kurucu ortağı oldu.

Kwon daha önce merkezi olmayan kablosuz ağ çözümleri sunan Anyfi'nin kurucusu ve CEO'suydu. Ayrıca Microsoft ve Apple için yazılım mühendisi olarak çalıştı.

Terra'yı Benzersiz Yapan Nedir?

Terra, kripto para birimlerinin sınırsız faydalarını fiat para birimlerinin günlük fiyat istikrarı ile birleştirdiğini belirterek, itibari paraya sabitlenmiş sabit paraları kullanarak kendisini farklılaştırmaya çalışıyor. Stabilcoin arzını talebe göre otomatik olarak ayarlayan bir algoritma aracılığıyla bire bir sabit tutarını koruyor. Bunu, LUNA sahiplerini LUNA ve stabilcoinleri gerektiği gibi karlı döviz kurlarında takas etmeye teşvik ederek, stabilcoin arzını talebe uyacak şekilde genişletmek veya daraltmak için teşvik ederek yapar.

Terra, özellikle Asya-Pasifik bölgesinde, ödeme platformlarıyla bir dizi ortaklık kurmuştur. Temmuz 2019'da Terra, Güney Kore merkezli bir mobil ödeme uygulaması olan Chai ile e-ticaret platformlarında uygulama kullanılarak yapılan satın almaların Terra blok zinciri ağı üzerinden işlendiği bir ortaklık duyurdu. Her işlem (ortalama olarak) satıcıdan %2-3 oranında ücrete tabidir.

Ayrıca Terra, Terra'nın benimsenmesini savunan bir grup işletme ve platform olan Terra Alliance tarafından desteklenmektedir. Şubat 2019'da şirket, 45 milyon kullanıcı tabanını ve 25 milyar dolarlık brüt mal değerini temsil eden 10 farklı ülkeden e-ticaret platformlarının ittifaka üye olduğunu duyurdu.

UST için Terra'nın Rolü

LUNA belirteci ve UST karşılıklı olarak bağımlıdır, çünkü Terra ekosisteminin başarısı, UST'nin bir sabit para olarak benimsenmesinin bir işlevidir. LUNA, UST'yi destekler ve UST'ye olan talep arttığında yanar. Columbus-5 gibi yükseltmelerin ardından, LUNA arzı uzun vadede oldukça deflasyonist hale gelebilir.

Diğer taraftan, UST kararsız olarak algılanırsa LUNA'nın değeri de düşebilir. UST, Solucan Deliği hackinin ardından kısa bir süre için sabit noktasını kaybetti ve LUNA için geçici bir fiyat düşüşüne yol açtı.

Terra (LUNA) Coin işlemlerine başlamak için 

Dijital Yatırım dünyası'na ilk adımınızı atarak yüzlerce Altcoin'e hızlıca yatırım yapabilirsiniz.

 

bottom of page