top of page

Kripto Paralar

solana-sol-logo.png

Solona (SOL) Nedir?

Solana, merkezi olmayan finans (DeFi) çözümleri sağlamak için blok zinciri teknolojisinin izinsiz doğasına dayanan, oldukça işlevsel bir açık kaynak projesidir. Projeyle ilgili fikir ve ilk çalışmalar 2017'de başlarken, Solana, merkezi İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Solana Vakfı tarafından Mart 2020'de resmi olarak başlatıldı.

Solana protokolü, merkezi olmayan uygulama (DApp) oluşturmayı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Blok zincirinin altında yatan hisse kanıtı (PoS) konsensüsü ile birleştirilmiş bir geçmiş kanıtı (PoH) konsensüsü sunarak ölçeklenebilirliği iyileştirmeyi amaçlar.

Yenilikçi hibrit konsensüs modeli nedeniyle Solana, hem küçük çaplı tüccarların hem de kurumsal tüccarların ilgisini çekiyor. Solana Vakfı için önemli bir odak noktası, merkezi olmayan finansmanı daha büyük ölçekte erişilebilir kılmaktır.

Solona'nın Kurucuları Kimdir?

Anatoly Yakovenko, Solana'nın arkasındaki en önemli kişidir. Profesyonel kariyeri Qualcomm'da başladı ve hızla yükseldi ve 2015'te kıdemli personel mühendisi yöneticisi oldu. Daha sonra profesyonel yolu değişti ve Yakovenko Dropbox'ta yazılım mühendisi olarak yeni bir pozisyona girdi.

2017 yılında Yakovenko, daha sonra Solana olarak hayata geçecek bir proje üzerinde çalışmaya başladı. Qualcomm meslektaşı Greg Fitzgerald ile birlikte çalıştı ve Solana Labs adlı bir proje kurdular. Bu süreçte birkaç eski Qualcomm meslektaşını daha çeken Solana protokolü ve SOL belirteci 2020'de halka sunuldu.

Solona'yı Benzersiz Yapan Nedir?

Solana'nın masaya getirdiği önemli yeniliklerden biri, Anatoly Yakovenko tarafından geliştirilen geçmişin kanıtı (PoH) fikir birliğidir. Bu konsept, protokolün daha fazla ölçeklenebilir olmasını sağlar ve bu da kullanılabilirliği artırır.

Solana, blok zincirinin sunduğu inanılmaz derecede kısa işlem süreleri nedeniyle kripto para birimi alanında bilinir. Solana'nın hibrit protokolü, hem işlem hem de akıllı sözleşme yürütme için önemli ölçüde azaltılmış doğrulama süreleri sağlar. Yıldırım hızındaki işlem süreleriyle Solana, kurumsal ilgiyi de çekti.

Solana protokolü, hem küçük zamanlı kullanıcılara hem de kurumsal müşterilere benzer şekilde hizmet vermeyi amaçlamaktadır. Solana'nın müşterilerine verdiği başlıca vaatlerden biri, artan ücret ve vergilere şaşırmayacak olmalarıdır. Protokol, ölçeklenebilirliği ve hızlı işlemeyi garanti ederken, düşük işlem maliyetlerine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.

Uzun süredir devam eden profesyonel uzmanlık yaratıcıları Anatoly Yakovenko ve Greg Fitzgerald'ın projeye getirdiği bir araya geldiğinde Solana, Eylül 2021 itibariyle CoinMarketCap sıralamasında 7. sırada yer alıyor.

Bu, Solana fiyatının 2021 Temmuz ortasından bu yana %700'ün üzerinde değer kazandığı etkileyici bir boğa koşusunun ardından geldi. Degenerate Ape NFT koleksiyonunun piyasaya sürülmesi, SOL fiyatını 60 doların üzerine tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) gönderdi ve O zamandan beri, büyük ölçüde Solana ekosistemindeki daha yüksek geliştirici etkinliği, daha fazla kurumsal ilgi, büyüyen DeFi ekosistemi ve Solana'da NFT'lerin ve oyun sektörünün yükselişi nedeniyle tırmanıyor. Solana fiyatı 9 Eylül 2021'de 216 $ ATH'ye yükseldi.

Solana, hızı ve performansı için çok övgü aldı ve hatta Ethereum ile karşılaştırılabilecek ve baskın akıllı sözleşme platformuna meydan okuyabilecek bir rakip olarak öne çıktı. Bununla birlikte, ağ, fiyatını ve "kripto vizesi" olma isteklerini bozan tekrarlanan kesintilerden rahatsız oldu. Ayrıca ekosistemi, risk sermayesi yatırımcılarını haksız tokenomiklerle desteklemekle suçlanıyor.

Bu, Şubat 2022 itibariyle SOL fiyatında bir geri çekilmeye yol açtı ve daha kısa vadeli düşüş eğilimi göz ardı edilemez. Ancak uzun vadede Solana, FTX gibi borsalardan gelen güçlü destek sayesinde değer kazanabilir.

Solona (SOL) Coin işlemlerine başlamak için 

Dijital Yatırım dünyası'na ilk adımınızı atarak yüzlerce Altcoin'e hızlıca yatırım yapabilirsiniz.

 

bottom of page