top of page

Kripto Paralar

shiba-inu-shib-logo.png

Shiba Inu (SHIB) Nedir?

Bir zamanlar çok özel bir köpek varmış. O köpek bir Shiba Inu'ydu ve bu köpek dünya çapında milyonlarca insana üzerinde köpeğin resmi olan tokenlara para yatırmaları için ilham verdi.

SHIBA INU web sitesine göre, SHIB "DOGECOIN KILLER yani Dogecoin Yıkıcı" dır ve bir DEX olan kendi ShibaSwap'larında listelenir. Shiba Inu madeni parası, Ağustos 2020'de "Ryoshi" takma adı altında anonim olarak oluşturuldu. Ryoshi kendisi hakkında bir hiç olduğunu ve önemli olmadığını ve başarılı olsa bile kimliğini ortaya çıkarmak için gösterilen çabaların ezici olacağını söylüyor.

Bu meme -şaka tokenı, Elon Musk ve Vitalik Buterin gibi kişiliklerin manşetleri ve tweet'leri ile eşleştirilen madalyonun sevimli cazibesi tarafından çekilen bir yatırımcı topluluğu olarak hızla hız ve değer kazandı. Vitalik Buterin'in uzun süredir Shiba Inu'nun yaratıcısı olduğuna inanılıyordu, ancak 5 Haziran 2021'de Lex Fridman podcast'inde bu tür söylentileri yalanladı.

Shiba Inu, Dogecoin'in Srypt tabanlı madencilik algoritmasının Ethereum tabanlı karşılığı olmayı hedefliyor. Shiba Inu ve SHIB tokenı, Baby Dogecoin (BabyDoge), Dogecoin (DOGE), JINDO INU (JIND), Alaska Inu (LAS) ve Alaskan Malamute Token (LASM) dahil olmak üzere köpek temalı kripto para birimlerinin bir parçasıdır. Bu daha düşük değerli tokenler, Dogecoin pompasını kaçıran yatırımcıları 0.0002'den yaklaşık 0.75 USD'ye çekti.

Shiba'nın başarısı, BitShiba, Shiba Fantom, Shibalana, King Shiba, SHIBAVAX, Captain Shibarrow, SHIBA2K22, SpookyShiba ve sayısız diğerleri gibi taklitçilerin çığını ateşledi. Toplamda 100'den fazla Shiba Inu kopyası olabilir ve sayı sürekli artmaya devam ediyor.

17 Eylül 2021'de ABD merkezli en büyük kripto borsası olan Coinbase, platformlarında Shiba Inu'yu listeledi. Bu haber, Shiba Inu fiyatının takip eden iki gün içinde %40'ın üzerinde artmasına neden oldu ve meme köpek tokenini tekrar gündeme getirdi.

Shiba Inu o zamandan beri diğer borsalardan da daha fazla ilgi gördü. Meksika'nın en büyük kripto para borsası Bitso, Eylül ayında SHIB'nin borsasında işlem görmeye başlayacağını duyurdu. Hintli bir kripto borsası olan Giottus da aynı şeyi duyurdu. Avrupa'nın en büyük kripto borsası olan Bitstamp, 2022'nin başında ticaret için Shiba Inu'yu listeleyeceğini söyledi. Güney Koreli bir borsa olan Korbit, ülkenin 2021'de SHIB tokenini listeleyen ilk borsası oldu.

Shiba Inu'nun Kurucuları Kimdir?

SHIBA INU WoofPaper'ın, ekiplerinin SHIB'yi yaratmasının üç nedeni vardır:

"Sıfırdan başladık, sıfırla."
"Shib'in arkasındaki parlak beyinler daha önce hiç işbirliği yapmamıştı."
"Shiba Inu Köpeklerini seviyoruz."


Shiba Inu madeni parasının anonim yaratıcısı "Ryoshi" olarak bilinir. Bununla birlikte, Bitcoin'in kurucusu Satoshi Nakamoto gibi, köpek temalı kripto para biriminin gizemli kurucusu hakkında çok az şey biliniyor.

RYOSHI RESEARCH adlı blogunda kendisini "klavyeye dokunması önemsiz biri" olarak tanımlıyor. Ryoshi, projelerde genellikle bir CEO, bir "teknoloji adamı" ve bir yol haritası gibi farklı roller olduğunu ve bunun "pleblerin sürtünebileceği biri" ile sonuçlandığını söyledi. Shiba ile hiç kimsenin sorumlu veya sorumlu olmadığını vurguluyor ve bugüne kadar 0 SHIB'ye sahip olduğunun altını çiziyor. Bu nedenle, Ryoshi "saf ve tarafsız" olabilir, Shiba'dan "başka şekillerde" tatmin olabilir.

Shiba Inu'nun Uniswap'ta likiditesini oluşturmaya yardımcı olan ilk likiditenin arkasında Vitalik Buterin'in olduğu tahmin ediliyor. Ryoshi'ye göre, Osaka'daki Devcon'da tanıştığı ve Uniswap'ta likidite çiftini kurması için kendisine 10 ETH gönderen bir "çılgınlığı" vardı. Ryoshi ayrıca Shiba Inu'nun merkezi olmayan topluluk oluşturma konusunda bir deney olduğunu ve bu nedenle aldığı tüm etkileyici isteklerini ve tekliflerini reddettiğini belirtti. "İşi", son blog girişi Mayıs 2021'e kadar uzandığından, bunu çok dikkatli yapsa da, markayı savunmak ve önerilerde bulunmaktır.

Shiba Inu'yu Benzersiz Yapan Nedir?

SHIBA INU web sitesi, dünyanın her yerinden köpeklerden ilham alan sanatçıları, SHIBA INU topluluklarını NFT pazarına getirirken "sanatsal Shiba hareketini" desteklemeye davet ediyor. SHIBA INU ayrıca Shiba Inu Kurtarma Derneği ile gerçek, canlı Shiba Inu köpeklerini kurtarmak için bağış toplamak için Amazon Smile'ı kullanarak bir kampanya oluşturdu.

Başlangıçta birçok paradan yalnızca biri olan Shiba Inu, Vitalik Buterin'in SHIB arzındaki payını ünlü bir şekilde yakmasından sonra popülerliğe fırladı. Ryoshi, Buterin'e SHIB arzının %50'sini vermiş ve "Vitalik bizi rahatsız etmediği sürece" Shiba Inu'nun iyi olacağını ilan etmişti.

Ancak Buterin, daha sonra SHIB'nin yükselen değeri sayesinde milyarlarca dolar değerinde olacak olan hissesinin %90'ını yakmaya karar verdi. Kalan %10, Vitalik'in bir COVID-19 yardım fonuna bağışladığı yaklaşık 50 trilyon SHIB ile birlikte bir hayır kurumuna gönderildi. "Güç odağı olmak" istemediğini belirterek tokenları verdi. Bu, SHIB için, topluluğun söz konusu hayır kurumu ile bir anlaşma üzerinde anlaşmaya varmasından sonra tokenin daha sonra toparlandığı geçici bir değer kaybıyla sonuçlandı.

Ryoshi'nin Shiba Inu için hedefi, merkezi bir liderlik olmadan daimi bir merkezi olmayan organizasyonun çalışıp çalışamayacağını görmekti. Bir blog yazısında Royshi, Buterin'in token bağışının neden olduğu çatlağın topluluğu daha güçlü hale getirdiğini ve hareketi daha fazla dağıtmasını ve merkezileştirmemesini sağlayacağını belirtti. Çekirdek ekosistem için vizyonu, Shiba Inu'nun kendi sabit parası küreselleşmiş değer değişimi olurken, faydasını gerçekleştirmektir.

Ekim 2021'de SHIB, olası bir Robinhood listelenmesi haberi üzerine hızla yükseldi ve Dogecoin'i piyasa değerine göre en değerli meme parası haline getirmek için kısa bir süreliğine çevirdi. Şimdiye kadar, Robinhood, 500.000'den fazla imzanın talep edildiği bir dilekçeye rağmen SHIB'yi listelemedi. Robinhood yöneticisi Christine Brown, Shiba Inu topluluğunun çabalarını övdü ve en sevdiği şeylerden birinin, dileklerini duyurmak için toplulukla etkileşime girdiğini görmek olduğunu söyledi. Ancak Robinhood, yeni bir token listelemesinin "kısa vadeli kazancı" yerine güvenliğe öncelik verecek ve o zamandan beri Shiba Inu hayranlarını bekletiyor.

Ekim 2021'deki fiyat artışı, 2020 yazında SHIB'nin tüm zamanların en yüksek değerlemesinde 5,7 milyar doları aşan 8.000 dolarlık SHIB satın alan bir cüzdanın ortaya çıkmasıyla ünlü bir milyarder bastı. Cüzdan sahibi belirlenmedi, ancak kişi servetinin bir kısmını fiyat patlamasından birkaç hafta sonra başka cüzdanlara göndermiş gibi görünüyor.

Fiyat artışı aynı zamanda token sahipleri arasında benimsenmenin artmasına da yol açtı. WhaleStats, en büyük ETH cüzdanlarının verilerini derledi ve SHIB'nin Ethereum balinaları tarafından tutulan tüm ERC-20 tokenlerinin birleşik pazar paylarının %20'sinden fazlasını temsil ettiğini buldu. CRO sadece %5 ile uzak bir saniyeydi. SHIB ayrıca tüm zamanların en yüksek seviyesi olan bir milyonluk rekoru da aştı.

Ayrıca, perakendeciler, küçük çaplı yatırımcılar arasındaki popülerliğini takiben, SHIB'yi ödeme aracı olarak giderek daha fazla benimsemeye başladılar. Amerikalı elektronik perakendecisi Newegg, SHIB'deki ödemelerin kilidini açmak için kripto ödeme platformu BitPay ile ortaklık kurarak Aralık 2021'in başında SHIB'yi ekledi. Bu, ödeme firması CoinGate'e göre 500'den fazla tüccar tarafından SHIB'nin benimsenmesinin ardından, Samsung destekli dijital cüzdan sağlayıcısı ZenGo bile SHIB'yi seçeneklerine ekledi ve Paris'te bir restoran bunu bir ödeme seçeneği olarak kabul etti. Bir noktada, Shiba Inu topluluğu McDonald's'ı Shiba Inu'yu kabul etmeye çağırdı, ancak sosyal medya çabası sonunda yetersiz kaldı.

SHIB'nin yükselen fiyatının önemli bir nedeni, SHIB topluluğunun Shiba Inu belirteci için bir yardımcı program oluşturmaya yönelik sürekli çabası ve ardından tüm Shiba Inu ekosisteminin ortaya çıkmasıydı.

ShibaSwap, Ryoshi'nin sözleriyle "kendi küçük kıvrımları ve unsurları" olan bir Sushiswap çatalı olarak başlayan, madeni paranın belirlenmiş DEX'idir. Ayrıca Shiba Inu, diğer birçok stabilcoin gibi bir dolar yerine bir sente sabitlenmiş algoritmik bir stabilcoin olan "plebler için küresel değer değişimi" olacak SHI'yi geliştirmeyi de planlıyor. Lansmanı, Shibarium adlı Shiba katman iki çözümünden sonra planlanıyor ve Ryoshi, SHI'nin DAI'ye benzer şekilde çalışmasını öngörüyor. Bu şekilde, SHI, sabitleyicinin kaybolması durumunda onu bir sente geri itecek bir geri dönüş durdurucu olarak teminata sahip olacaktır.

Ryoshi'ye göre nihai hedef, SHI'nin "tüm ülkelerdeki pleblerin hem bir değer deposu hem de ödeme yöntemi olarak kullanabileceği" küresel istikrarlı bir para birimi haline gelmesidir.

SHI'ye ek olarak, bir finansal ekosistem planlanmaktadır ve SHI, Curve'de ağırlıklı bir havuz çifti olarak eklenecektir. Bu durumda, Ryoshi, Shiba Inu ekosisteminde ana DeFi protokollerinin çatallarının görünmesini bekliyor ve bu da çalışması için değişmez bir köprü gerektirecek.

Shiba aynı zamanda yerelleştirilmiş buluşmalara ve yılda bir kez düzenlenen ShibaCon kongresine ev sahipliği yapmaya başlayacak ve bu, baskıcı vize kısıtlamaları olmayan bir ülkede kolayca erişilebilir bir yerde gerçekleştirilecek.

Shiba Inu (SHIB) Coin işlemlerine başlamak için 

Dijital Yatırım dünyası'na ilk adımınızı atarak yüzlerce Altcoin'e hızlıca yatırım yapabilirsiniz.

 

bottom of page