top of page
binance-eng.jpg
security-culture-kraken.png
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

Square 2,72 Milyar Dolar Bitcoin Geliri Elde Ettiğini Açıkladı

Twitter'ın CEO'su Jack Dorsey’in eşler arası ödeme hizmeti (P2P) sağlayan Cash App. finans firması Square yılın ikinci çeyreğinde 2,72 milyar dolarlık Bitcoin geliri elde ettiğini açıkladı.


Ödeme hizmetleri şirketi Square, pazar akşamı hissedarlara ikinci çeyrek mali mektubunu yayınladı. Şirket, Bitcoin geliri ve yıldan yıla elde edilen brüt kar, Bitcoin ve Bitcoin faaliyetlerinin fiyatını ve müşteri talebindeki büyümeyi artırdığını söyledi.


Bitcoin geliri ve brüt kar, esas olarak önceki çeyreklere kıyasla alım satım faaliyetini etkileyen göreli fiyat istikrarı nedeniyle ilk çeyreğe göre düştü. Bu gelir her ne kadar yıllık bazda yüzde 143’lük bir artışı temsil etse de, bir önceki çeyrekte (Q1) açıklanan 3,5 milyar dolara kıyasla yine de sönük kalıyor.Square CashApp


Mektupta ayrıca gelecek çeyreklerde müşteri talebindeki veya piyasa fiyatındaki değişikliklerin bir sonucu olarak Bitcoin gelirinde ve brüt karda dalgalanma görülebileceği belirtiliyor. Bitcoin hizmeti, Square’in toplam 2. çeyrek net gelirindeki (4,68 milyar dolar) aslan payını oluşturuyor.Square, büyük bir piyasa düzeltmesine rağmen Bitcoin ile ilgili gelirde önemli bir büyüme sağlamayı başardı. Hatırlayacak olursanız 2021 yılının 2. çeyreğinde, kripto para piyasasında olumsuz haberler art arda geliyordu. Bu sebeple piyasanın yönü negatife dönmüş, ayı piyasası oyuncuları piyasaya hakim olmuştu. Bitcoin çeyreklik bazda yüzde 40’lık bir düşüş düzeltmesi ile kayıtlardaki en kötü çeyreklerinden birini kaydetti.

Square’in Bitcoin brüt karı ise, ikinci çeyrekte sadece 55 milyon dolar olarak gerçekleşti ve ilk çeyrekte bildirdiği 75 milyon dolara kıyasla yüzde 26’lık bir gerileme gerçekleştiği görüldü.


Square’den 45 Milyon Dolarlık Zarar


Kripto para piyasasının ikinci çeyrekteki önemli düşüşü nedeniyle Square, Bitcoin yatırımında 45 milyon dolarlık bir kayıp bildirmek zorunda kaldı. Bitcoin, süresiz bir maddi olmayan duran varlık olarak muhasebeleştirildiğinden, Bitcoin’in değeri defter değerinin altına düşerse değer düşüklüğü gerekiyor. 30 Haziran itibariyle, şirketin Bitcoin yatırımının gerçeğe uygun değeri, defter değerinden 127 milyon dolar daha yüksek olan 281 milyon dolardı.


MicroStrategy’nin liderliğini takiben Square, Bitcoin’i bilançosuna ekleyen ilk halka açık şirketlerden biri olmuştu. Şirket 2020 yılının Ekim ayında 50 milyon dolarlık Bitcoin yatırımı yaptı. Daha sonra 2021 Şubat ayında 170 milyon dolarlık daha Bitcoin satın alımı işlemi yaptığını açıklamıştı. Şirket, ikinci çeyrek düzeltilmiş hisse başı gelir (EPS), 360 milyon dolarlık düzeltilmiş FAVÖK ve 4,68 milyar dolarlık toplam gelir bildirdi. FactSet’e göre EPS, analistlerin tahminlerini iki katından fazla artırdı ve EBDITA’yı 178 milyon dolar olarak ayarladı.

Square şirket yetkilileri ayrıca bir son dakika gelişmesi ile pazar günü bir açıklama yaptı. Şirket, cuma günkü Square’in kapanış fiyatına göre 29 milyar dolarlık bir hisse senedi anlaşmasıyla Avustralya taksit ödeme şirketi Afterpay’i satın almayı kabul ettiğini duyurdu.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


gate4.jpeg
binance-300x600-1.png
dive-crypto-kraken.png
MEXCGlobal-Banner.png
binance-2-Edited.jpg
bottom of page