top of page
binance-eng.jpg
security-culture-kraken.png
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

SEC Başkanı DeFi Hakkında Endişeli Olduğunu Söyledi

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler Bloomberg'e verdiği röportajda merkeziyetsiz finans (DeFi) konusunda endişeli olduğunu söyledi.


Yeni SEC patronu, yatırımcıları korumak için özellikle DeFi alanında daha fazla kripto para denetimi istiyor. Ülkenin en üst düzey menkul kıymetler düzenleyicisi, dijital varlıklarda olağandışı bir uzmanlığa sahip. Ancak yine de geri kalmış bir konuma düşmemek için yoğun bir gayret içerisinde olduğu dikkat çekiyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler'in kripto para birimleriyle alakalı tutumunun hangi yönde olduğunu anlamak için endüstri lobicileri ve avukatlar kongredeki konuşmaları yakından takip ediyor. Hatta Wall Street varlık danışmanları tarafından Gensler'in MIT'de geliştirdiği 29 saatlik Blockchain and Money kursunda ipuçları aramak için bir araştırma raporu dahi çıkartıldı.


Gensler, dijital para çılgınlığıyla ilgili Bloomberg'e verdiği röportajında, konuya olan derin ilgisinin, pek çok meraklının görmek istediği uygulamalı gözetim yaklaşımıyla basit olduğu anlamına gelmediğinin sinyallerini verdi. Politika yapıcılar, aşırı büyüme ve devasa fiyat dalgalanmaları gören, çoğunlukla düzenlenmemiş 1,6 trilyon dolarlık piyasaya nasıl yanıt verecekleri konusunda mücadele ediyor. Gensler, portföylerini tokenlarla stoklayan milyonlarca yatırımcı için güvenlik önlemleri oluşturmaya odaklanan sağlam bir gözetim rejimi düşünüyor.

Gensler, kongreden komisyona kripto borsalarını izlemesi için yasal yetki verebilecek bir yasa çıkarmasını istedi. Ancak SEC'in yetkilerinin zaten yeterince geniş olduğu söylendi. Hangi tür dijital varlıkların SEC'in kapsamına girdiği konusunda yıllar boyunca çok fazla tartışma yapıldı. Para birimi gibi davranan Bitcoin aslında bir menkul kıymet değil, emtia olarak kabul edilir. Ancak binlerce başka coin var ve Gensler çoğunun SEC kurallarına uyması gereken kayıt dışı menkul kıymetler olduğuna inanıyor.Gensler ayrıca, genel olarak teknolojinin insanlık tarihi boyunca ekonomik ilerlemeyi ateşlediğini ve dijital varlıklarda benzer bir artış gördüğünü belirtti. Ancak bu güçlü ve düşünceli bir düzenleme ile gelebilir. Bir benzetme olarak, otomobil endüstrisinin hükümetler sürüş kurallarını belirleyene kadar tam olarak başlamadığı buna örnek olarak gösterilebilir. Hız sınırları ve trafik ışıkları, kamu güvenliğini sağlarken, aynı zamanda otomobillerin yaygın kullanımına da yardımcı oldu.


Gensler DeFi Konusunda Endişeli

Gensler, kripto borsalarını düzenlemenin, hükümetin dijital token ticaretini hızlı bir şekilde ele almasının belki de en doğru yolu olduğunu düşünüyor ve aynı zamanda, merkeziyetsiz finans (DeFi) platformlarında eşler arası (P2P) borç verme gibi insanların kripto parayla etkileşime girmesinin yeni yollarından da endişe duyuyor. Gensler, firmaların bir kripto varlığı üzerinde belirli bir faiz oranı getirisinin reklamını yapıyorsa, bunun kredileri SEC gözetimi altına alabileceğini söylüyor. Dijital varlıkları bir araya getiren platformlar, yatırım fonlarına benzer olarak görülebilir ve potansiyel olarak SEC'in bunları düzenlemesine izin verebilir.


Gensler, Obama yönetimi sırasında Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'nun (CFTC) başkanıydı ve burada mali krizden sonra takas olarak bilinen devasa türev piyasasına federal gözetim getirmekten sorumluydu. SEC başkanı mevcut görevinden önce, MIT Sloan’da profesörlük yapıyordu. Özellikle MIT'de blok zinciri alanında verdiği eğitimler ve derslerden dolayı kripto para piyasasının sevdiği bir isim olarak görülüyor.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


gate4.jpeg
binance-300x600-1.png
dive-crypto-kraken.png
MEXCGlobal-Banner.png
binance-2-Edited.jpg
bottom of page