top of page
binance-eng.jpg
security-culture-kraken.png
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

Rusya Son Yasa Tasarısı ile Kripto Paraları Yasal Olarak Kabul Etmeye Hazırlanıyor

Cuma günü, Rusya maliye bakanlığı, Rusya'daki kripto para birimlerinin düzenlenmesi hakkında nihai bir yasa tasarısı sundu.


Kommersant tarafından hazırlanan bir rapora göre, “Dijital Para Birimi Üzerine” başlıklı tasarı, kripto para birimlerinin dolaşımı hakkında ayrıntılı bir düzenleyici çerçeve içeriyor ve ilk kez “madenciliğe ayrıntılı olarak değiniyor”, şu anda Bitcoin madencileri için yeni fırsatlar sunuyor.

Tasarı, kripto para birimlerinin dolaşımı ve ihracı için yasal çerçeve sağlamanın yanı sıra, Rusya'da dijital varlık işletmeleri açmak isteyen kuruluşlar için sertifikalandırma, tanımlama ve muhasebe gereklilikleri de getiriyor.


En önemlisi, taslak yasa, dijital para biriminin “Rusya Federasyonu'nun para birimi olmayan bir ödeme aracı olarak” kabul edilebileceğini söylüyor. Tasarı, daha fazla kripto para birimini yasal olarak kabul edilen yatırım araçları olarak kabul ediyor.Kanun, dijital varlık işlerini yürütmeyi amaçlayan firmalar için gereksinimleri özetlemektedir. Örneğin bir borsa işletmecisinin, çalışma ruhsatı alabilmesi için en az 30 milyon ruble veya 36 milyon dolar asgari işletme sermayesine sahip olması gerekir. Öte yandan, sanal para dolaşımı işine girmek isteyen bir dijital ticaret platformu operatörünün en az 100 milyon ruble veya 120 milyon dolar olması gerekir.


Ancak tasarı, iki işletmeciyi, yıllık raporların hazırlanması, yönetim organları için gereklilikler, iç denetim ve kontrolün yanı sıra ayrı bir yapısal birimin oluşturulması da dahil olmak üzere katı kurallara tabi tutuyor. Eldeki kurallardan bazıları, çeşitli kripto meraklıları tarafından dijital varlık operatörleri için uygunsuz ve çok zararlı olarak görülüyor.


Blockchain avukatı Mikhail Uspensky'ye göre, dijital para sahiplerinin kayıtlarını tutma gerekliliği ve elektronik cüzdanların zorunlu sertifikalandırılması gibi kurallar "aşırı derecede abartılıyor" ve dijital varlık sağlayıcılarını mağaza kurmaktan caydırabilir.


Cuma günkü tasarı, hükümetin devlet dumasına dijital varlık işlemlerinde vergi sağlayan bir yasa taslağı sunmasına rağmen geliyor. Belgenin kabul edilmesi halinde, dijital varlıklara sahip Rus kuruluşları için gelir vergisi %13, yabancı şirketler için ise %15 olacak.


Bununla birlikte, Rusya merkez bankasının kripto para birimleri konusundaki sert duruşuna rağmen, özellikle Ukrayna'yı işgal ettiği için Rusya'ya karşı devam eden yaptırımlarla birlikte, Putin'in yönetimi altında gelgitler değişiyor gibi görünüyor. Bu nedenle, hızlı takip edilen kripto düzenlemeleri, küresel olarak üçüncü en büyük bitcoin madenciliği hash oranını kontrol eden bir ülke için uygun yönde bir adım olarak görülüyor.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


gate4.jpeg
binance-300x600-1.png
dive-crypto-kraken.png
MEXCGlobal-Banner.png
binance-2-Edited.jpg
bottom of page