top of page
binance-eng.jpg
security-culture-kraken.png
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoin'i Yasallaştırdı

Orta Afrika Cumhuriyeti, El Salvador'dan sonra ikinci ülke olarak, Bitcoin'i yasal para ödeme aracı olarak kabul etti.


Bu gelişme, kripto paranın artık CFA frangı ile bağlantılı olarak çalışacağını belirten ülkenin milletvekilleri tarafından önde gelen dijital para biriminin oybirliğiyle kabul edilmesiyle başlatıldı.

Genelkurmay Başkanı tarafından Başkan Faustin Archange Touadera'ya teyit edildiği üzere, Obed Namsio, tasarının Başkan tarafından yasaya uygun olarak imzalandığını söyledi. Namsio'ya göre, Orta Afrika Cumhuriyeti "Bitcoin'i yasal resmi ödeme aracı olarak kabul eden Afrika'daki ilk ülkedir" diyen Namsio, "Bu gelişme, Orta Afrika Cumhuriyeti'ni dünyanın en cesur ve en vizyoner ülkeleri haritasına yerleştiriyor" dedi.


Orta Afrika Cumhuriyeti, ekonomisi yalnızca madenciliğe bağlı olan, dünyanın ekonomik olarak en az ayakta kalan ülkelerinden biridir. Yeni yasallaşma ile, vatandaşlar ve işletmeler dijital para biriminde işlem yapabilecekler; bu trend, ülkede çalışan finansal kurumların para çekmesini yasakladığı bilinen Nijerya gibi kripto ticaret hizmeti sağlayıcılarıyla iş ilişkileri diğer Afrika ülkelerinden önemli ölçüde farklı olacak.


Dolaylı olarak Uluslararası Kuruluşlara Meydan Okunuyor mu?


Orta Afrika Cumhuriyeti BTC'nin yasal ödeme aracı olarak kabul edilmesine yol açan gelişmeler hakkında fazla bir şey bilinmemekle birlikte, Dünya Bankası'nın yanı sıra Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) tutumu, El Salvador tarafından yapılan ilgili bir harekete itirazlarıyla biliniyor.El Salvador'dan bir ipucu alarak, Başkan Nayib Bukele'nin her zaman yeni Bitcoin birimlerini fiyat düzeltme dönemlerinde satın aldığı bilindiğinden, dijital para birimlerine önemli bir yatırım yapıldı, bu Orta Afrika Cumhuriyeti'nin sahip olamayacağı bir lüks.


El Salvador'da Bitcoin'in (BTC) benimsenmesinin hükümet tarafından geniş çapta duyurulan kadar popüler olmadığını gösteren bir dizi anket de var. Hâlâ emekleme aşamasındayken, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin Bitcoin yolculuğu, dikkat etmeye değer bir yolculuktur.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


gate4.jpeg
binance-300x600-1.png
dive-crypto-kraken.png
MEXCGlobal-Banner.png
binance-2-Edited.jpg
bottom of page