top of page
binance-eng.jpg
security-culture-kraken.png
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

Kripto Paralar Türkiye'de Yasaklandı mı? Kripto Para Yönetmeliği Ne Anlama Geliyor?

TCMB tarafından oluşturulan ve Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik, bankaların bile kripto para alım satım hizmetine aracılık edemeyeceğinin düşünülmesine yol açtı.


Dijital Dönüşüm Ofisinden yapılan açıklamada "Resmî Gazete’de yayımlanan yönetmelik çarpıtılmadan, iyi yorumlanmalı. #kriptopara yasaklanmadı, #KriptoVarlık kavramı tanımlandı ve kullanım esasları belirlendi. Çarpıtılan yorumların aksine belirlenen usul ve esaslar tamamen vatandaşları koruma amaçlıdır." denildi.

Böylelikle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kripto paraların ÖDEME MAKSATLI kullanımını engelleyerek spekülatif hareketler nedeniyle oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçileceği belirtildi.


Yaşanan bu korku ve belirsizlik sonrasında ise Türkiye Cumhuriyeti Dijital Dönüşüm Ofisi önemli bir açıklama yaptı. Bu düzenlemenin aslında kripto paraların yasaklanması gibi bir durumdan ibaret olmadığını vurgulandı.


Ödemelerde kripto varlıkların kullanılmasına dair yönetmelik ile ne değişti?

Kripto varlık tanımı yapıldı. Kripto varlık artık Türkiye'de gayri maddi bir varlık olarak kabul ediliyor.


30 Nisan 2021 tarihi itibari ile:

- Kripto varlık platformlarında yatırım yapılması yasaklanmadı. Yalnızca ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kripto varlık kullanılmayacak.


- Bankalar ve PTT dahil hiçbir ödeme hizmeti sağlayıcı, ödeme maksatlı kripto varlık kullanamayacak ve buna yönelik iş modeli geliştiremeyecek.


- Bankalar ve PTT hariç diğer ödeme hizmeti sağlayıcıları kripto varlık platformlarına fon aktarımı yapamayacak.


- Kripto varlık ile ödeme yapılması engellenerek vatandaşların spekülatif hareketler nedeniyle mağduriyete uğramalarının önüne geçilecek.


Oluşan kafa karışıklığını gidermek için yayınlanan tabloya bakıldığında hangi ödeme kuruluşlarının nasıl hizmet verebileceği net bir şekilde görülüyor. Bu tabloya göre 30 Nisan 2021 tarihi itibarıyla sadece bankalar ve PTT üzerinden fon aktarımı yapılabileceği görülmekte. Kripto varlıklarla ödemenin ise ödeme kuruluşları, elektronik para kuruluşları, bankalar ve PTT de dahil hiçbir kurum ile yapılamayacağı görülüyor.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


gate4.jpeg
binance-300x600-1.png
dive-crypto-kraken.png
MEXCGlobal-Banner.png
binance-2-Edited.jpg
bottom of page