top of page
binance-eng.jpg
security-culture-kraken.png
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

Kripto Milyarderleri Bir Yılda %60 Arttı. Bakın Kimler Forbes Listesinde?

Sektörün en zengin yöneticileri ve kurucularının saflarına yedi kişi daha katıldığından, kripto zenginleri listesinde şu anda 19 milyarder var.


Forbes kripto milyarderleri listesi güncellendi ve dijital varlıklarda büyük servetler kazanan kişilerin sayısı önemli ölçüde arttı.


Kripto elit listesinde geçen yıla göre yedi kişi daha artarak toplamda 19 milyarder sayısına ulaştı. Kripto milyarder listesi böylelikle %58 oranında genişlemiş oldu. Rapor, en son 5 Nisan'da yayınladı, ve kriptonun kralı değişmedi.


Binance CEO'su ve kurucusu Changpeng “CZ” Zhao, nispeten yeni birikmiş serveti nedeniyle hala sektördeki en zengin adam ve şu anda dünyanın en zengin 19. kişisi. Piyasadaki değer kayıpları, CZ'nin servetini geçen yıl tahmini 96 milyar dolardan şu anki tahmini 65 milyar dolara indirdi. Ancak bu onu yine de sektördeki en varlıklı kişi yapıyor.


FTX kurucusu ve CEO'su Sam Bankman-Fried, tahmini net değeri 24 milyar dolarla “CZ”den sonra ikinci sırayı aldı. Bu servetin çoğunu vermek istediğini defalarca belirttiği için “Kripto Robin Hood” olarak adlandırıldı. Ancak elindeki 24 milyar dolarla, bunu henüz başaramadığı açık.Coinbase CEO'su ve kurucusu Brian Armstrong, 6,6 milyar dolarla üçüncü sırada yer alıyor. Ripple'dan Chris Larsen ve Gemini'den Winklevoss ikizleri, isimlerine yaklaşık 4 milyar dolar ile listede kalıyor.


Kripto milyarderleri listesine yeni katılanlar arasında, şirketteki %16 hissesinden 5,6 milyar dolarlık net değere sahip FTX kurucu ortağı ve Baş Teknoloji Sorumlusu (CTO) Gary Wang yer alıyor. Blok zinciri ve Web3 şirketi Alchemy'nin kurucu ortakları olan Nikil Viswanathan ve Joseph Lau ise her birinin net değeri 2.4 milyar dolar olduğu servetleriyle on birinci sırada yer aldığı bildiriliyor.


OpenSea NFT pazarının kurucu ortakları Devin Finzer ve Alex Atallah, her biri tahmini net değeri 2,2 milyar dolar olan bu yılki kripto zenginleri listesinde yeni gelenler arasında yer aldı.


Listede, Güney Kore'nin Upbit borsasının kurucusu ve 3,7 milyar dolar değerinde olduğu bildirilen Song Chi-hyung da dahil olmak üzere birçok önemli isim var. Güney Koreli Dunamu'nun başkan yardımcısı Kim Hyoung-nyon, Upbit'in tahmini olarak %13'üne sahip ve net 1,9 milyar dolar değerine denk gelmekte.


MicroStrategy'den Michael Saylor, tahmini net değeri 1,6 milyar dolar olan bir kripto milyarderi olarak listede kaldı. MicroStrategy şirket hissesi, karşılığını veren büyük bir Bitcoin bahsinin ardından son iki yılda tam dört katına çıktı.


Forbes, ilk kripto elit listesini 2018'de sadece bir avuç yöneticinin not aldığı sırada yayınladı. O zamanlar, listeye girmek için 350 milyon dolarlık bir servet rakamıyla çıta çok daha düşüktü.


Acaba Türk kripto para borsalarının kurucuları bu listede kendilerine yer edinebilecek mi merak konusu. Türkiye'nin en önde gelen kripto para borsalarından özellikle BTC Turk ve Paribu 5'er milyondan fazla kullanıcı sayısı ve yarattığı işlem hacmi ile piyasayı açık ara domine etmekte.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


gate4.jpeg
binance-300x600-1.png
dive-crypto-kraken.png
MEXCGlobal-Banner.png
binance-2-Edited.jpg
bottom of page