top of page
binance-eng.jpg
security-culture-kraken.png
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

Gelişmekte Olan Beş Ülke Gelecek Yıl Bitcoin'i Yasallaştırabilir

BitMEX CEO'su Alexander Höptner, beş gelişmekte olan ülkenin El Salvador'un ayak izlerini takip edeceğini ve önümüzdeki yıl Bitcoin'i (BTC) yasal ihale olarak kabul edeceğini tahmin ediyor.


Bir blog yazısında, BitMEX kripto borsası başkanı, BTC'nin dünya çapında para göndermeyle ilgili işlem ücretlerini azaltarak gelişmekte olan ülkelerin vatandaşlarına finansal olarak yardımcı olacağını söyledi.Bitcoin Aaptation“2020'de El Salvador'un GSYİH'sinin (gayri safi yurtiçi hasıla) %23'ü şaşırtıcı bir şekilde havalelerden oluşuyor. Dünya genelinde, 10 milyondan fazla denizaşırı Filipinli işçiye sahip olan Filipinler'de bu, GSYİH'nın yaklaşık %10'u. Dünya Bankası verilerine göre, düşük ve orta gelirli ülkeler toplam küresel havalelerin yaklaşık %75'ini almaktadır.


Bu paranın bir şekilde eve dönüş yolunu bulması gerekiyor. Ancak mevcut havale sistemi insanlardan bir sonraki iş günü eve para göndermek için ortalama %10 ücret alıyor. İnsanlar daha iyisini hak ediyor. Öyleyse, neredeyse ihmal edilebilir ücretleri ve 7/24/365 hızlı işlemleriyle Bitcoin'in, havalelere bağımlı ülkelerin ilgisini çekmesi şaşırtıcı mı?


Höptner, gelişmekte olan ülkelerin BTC'yi benimsemelerinin bir başka nedeninin de kontrolden çıkmış enflasyon endişelerinin artması olduğunu söylüyor; bu, maksimum 21 milyon arz sınırına sahip olduğu için Bitcoin'e yük olmuyor.“IMF (Uluslararası Para Fonu), gelişmiş ülkeler için 2021 enflasyonunu %2,4 olarak tahmin ediyor. Gelişmekte olan ülkeler için tahmini ise %5.4 ile iki katından fazla. Gelişmiş ekonomilerdeki tüketiciler, hava şoklarına karşı daha iyi durumda olsa da, gelişmekte olan ülkelerdeki insanlar, özellikle tüketim malları ve hizmetlerinin fiyatları etkilendiğinde daha savunmasızdır…


Bitcoin, sınırlı arzı 21 milyon ile bunu düzeltir. Ve gelişmiş ülkeler – ve/veya onların insanları – bunu fark ediyor. “


Son olarak Höptner, BTC'yi yasal ihale olarak kabul etme kararının nihayetinde siyasi liderlere ait olduğunu ve El Salvador'un “inanç sıçramasının” onların dalmalarını kolaylaştırdığını söylüyor.


“Makro düzeyde, Bitcoin'i yasal ihale yapma kararını verecek olanlar politikacılar veya yöneticiler olacak. Bitcoin birçok şeydir - bir teknoloji, bir değer deposu ve bir ödeme aracı.


Aynı zamanda kültürel bir mihenk taşıdır ve özünde, kullanıcının şu anda inşa edilmiş olan küresel finansal sisteme olan inanç eksikliğinin bir ifadesidir…


El Salvador'un yaptığı, ilk inanç adımını atarak, diğer ülkelerin benzer hamlelerini dikkate almayı çok daha kolay hale getirmek oldu."

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


gate4.jpeg
binance-300x600-1.png
dive-crypto-kraken.png
MEXCGlobal-Banner.png
binance-2-Edited.jpg
bottom of page