top of page
binance-eng.jpg
security-culture-kraken.png
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

Facebook'un Kripto Parası Libra herşeyi değiştirebilecek mi? Yoksa Başarısızmı olacak?

Güncelleme tarihi: 26 Ağu 2019

Facebook tarafından geliştirilen ve desteklenen yeni şifreleme para birimi olan Libra hakkında bir şey duyduğunuzdan eminiz. Bir süredir tüm haberlerde yer aldı. Öyleyse bu konuda ne bildiğimize bir bakalım, olur mu?

Libra Kararlı Para olması gerekiyor, bu da değerinin ani fiyat değişikliklerine karşı dayanıklı olması gerektiği anlamına geliyor. Tether gibi oradaki stabilcocoinlerin çoğu, ABD dolarının veya EUR'nin değerine az ya da çok bağlı. İdeal bir durumda, değerleri referans para birimiyle 1: 1'dir.
Ancak Laura McCracken'e (Facebook’un Kuzey Avrupa’nın finansal hizmetleri ve ödeme ortakları başkanı) göre, Libra tek bir fiili para birimine bağlı olmayacak, bunun yerine oynaklığı önlemek için bir para birimi sepetiyle ilişkilendirilecek. Buna ek olarak, bazı kaynaklar "düşük riskli" menkul kıymetlerin bile sepetin bir parçası olması gerektiğini bildirmektedir.Dolayısıyla bu ne demek olabilir? FB için muhtemel gelir, Libra satarak elde edilen tüm fonları söz konusu para birimleri ve menkul kıymetlere gerçekten dönüştürmeleri durumunda Libra gelişimini yönlendiren ana sebep olabilir. Tabi bu soru işareti.


Forbes tarafından yayınlanan yeni bir makalede, Caitlin Long, kesinlikle bunu bir seçenek olarak görüyor. Fakat bahsettiği birkaç önemli nokta var ve Caitlin de Libra'nın ne olabileceği konusunda bazı ilginç tahminlerde bulundu. Bunlardan birkaçından bahsedelim:


Facebook Libra sahiplerine faiz oranını ödeyecek… bu da para birimine olan ilgiyi büyük ölçüde artırabilir. Ve birleşik para / menkul kıymetler sepeti kesinlikle ihtiyaç duyulan geliri üretebilir.

Libra, gelişmekte olan ülkelerde etkili bir güç haline gelecektir… dünyanın belli bölgelerindeki merkez bankaları gerçekten işlerini düzgün yapmıyorlar (örneğin Venezuela), böylece küresel bir güvenilir şifreleme para birimi çok popüler olabilirdi.

Libra eğer tutarsa, Facebook'un para birimini yönetecek olan temeli küresel sermaye piyasalarında önemli bir oyuncu olabilir.


Libra bütün kripto piyasası için düzenleyici belirsizliğin bir kısmını çözebilir. FB gibi büyük oyuncular, kesinlikle isimsiz bir ekipten daha fazla müzakere gücüne sahipler.

Bundan sonra ne olursa olsun, tartışma için birçok ilginç konu görmemiz olası. FB gizlilik sorunları ile tanınıyor… gerçekten alışveriş / harcama alışkanlıklarımız hakkında daha fazla veri toplamalarını istiyor muyuz?


Libra'ya ne olursa olsun, burada bir şey açıktır, tüm kripto alanının popülaritesini büyük ölçüde etkiler. FB'nin milyarlarca kullanıcısı var, bu yüzden kripto ile ilgili bilgiler arayan daha fazla insan göreceğimiz ve muhtemelen buna yatırım yaptığımız garanti edildi.


Bu yüzden Libra projesi başarısız olsa bile, sonuçta gerçekleşmesi halinde, Bitcoin'e fayda sağlayabilir ve kripto dünyasında başka bir boğa koşusu başlatabilir. Bunun nasıl ortaya çıktığını görmek için muhtemelen birkaç ay daha beklememiz gerekecek. Ancak artan ilgi, kripto pazarlarını çoktan harekete geçiriyor ve bu muhtemelen sadece bir başlangıç ​​:)


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


gate4.jpeg
binance-300x600-1.png
dive-crypto-kraken.png
MEXCGlobal-Banner.png
binance-2-Edited.jpg
bottom of page