top of page
binance-eng.jpg
security-culture-kraken.png
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

Facebook Libra Kripto Para Birimi Finansal Sisteme Zarar Verecek mi?

FACEBOOK LIBRA, CRYPTOCURRENCIES, BLOCKCHAIN ​​- KONUŞMA NOKTALARI


- Facebook Libra olarak bilinen kendi şifreleme para birimini oluşturmak istiyor ve uygulamaya geçiriyor.

- Dijital para Libra, FX sepetinden türetilmiş değer olarak açık kaynaklı blok zincirinde çalışacak.

- Küresel düzenleyiciler, finansal sistemin riske girip girmeyeceği konusunda endişeli.


Facebook, Blockchain teknolojisini kullanarak tüm dünyada eşler arası işlemleri kolaylaştırmak için kullanılabilecek Libra olarak bilinen düşük volatiliteli bir kripto para birimi tanıtmak istiyor. Teknoloji devinin Haziran ayında 2020'de dijital madalyonu başlatması bekleniyor ve dünyanın her yerindeki politika yapıcılardan, hükümetlerden, merkez bankalarından ve finans kurumlarından önemli bir direnç ve düzenleyici engelle karşılaşması bekleniyor.LIBRA NASIL ÇALIŞIR?


Libra kullanmak için, kullanıcıların devlet tarafından verilmiş bir kimlik sağlamaları ve yerel para birimlerini dijital paraya dönüştürmeleri gerekecektir. Şifreli para biriminin, Libra depolamak ve işlemleri yönetmek için tasarlanan bir Facebook kuruluşu olan Messenger uygulaması, WhatsApp ve Calibra'dan erişilebilir olacaktır. Dijital cüzdan, ucuz ve hızlı eşler arası işlemler için optimize edilmiştir ve kullanıcıların kaydolmak için bir Facebook hesabına ihtiyaçları yoktur.


Muhtemel Bir Kullanıcı Arayüz ModeliFacebook ayrıca sosyal medya sitesinde ve Calibra'da saklanan bilgilerin paylaşılmayacağını ve kullanıcılara reklam hedeflemek için finansal verilerin kullanılmayacağını vurguladı. Facebook, müşterilerin mevduatlarını korumak için bankaların aldığı birçok önlemi de uygulamak zorunda kalacak. Bu, faaliyeti izlemek ve hileli davranışları önlemek için kullanılacak yazılımı ve / veya personeli kullanmayı içerir.


Calibra'ya ek olarak, para birimini yönetmek için Libra Birliği adlı bağımsız bir kar amacı gütmeyen bir organizasyon oluşturulmuştur. Ülkenin dünya meselelerinde tarafsızlığı sağlama konusundaki itibarını göz önüne alarak, apropos olan İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunuyor. Mastercard ve Uber gibi devleri, akademik kurumları ve kar amacı gütmeyen kuruluşları içeren 28 kurucu üyeden oluşur.
Libra Birliği Kurucu ÜyeleriHer üye katılmak için 10 milyon dolar ödüyor. Kabul edildikten sonra üyelik, her kurucuya yeni kurucu üyeler seçmek, bir genel müdür seçmek ve bir yönetici ekip atamak için kullanılabilecek bir oy verir. Birliğin sözleşmesini tamamladıktan sonra, başlangıçtaki örgütler grubu, başlangıç ​​tarihine kadar 100 temsilci olmak amacıyla resmen Kurucu Üyeler olarak sınıflandırılacaktır.


Komuta Zinciri


“Birlik üyeleri [ayrıca] Libra blok zincirini işleten validator ( Doğrulayıcı) düğümlerini işletecekler. Validator düğümleri, ağı korumak ve blok zincirindeki işlemleri doğrulamaktan sorumludur ”. Birlik aynı zamanda Libra Rezervini yönetmek, Libra Engelleme Zinciri'nin gelişimi ve “sosyal etki verme yaklaşımına yaklaşım” konusundaki kilit kararlara katılmaktan sorumlu olacaktır.


“Blokaj zincirleri, validator düğümü olarak katılma yeteneği ile ilgili olarak izin verilen veya izinsiz olarak tanımlanmaktadır. Bir "izin verilen blok zincirinde" bir doğrulama düğümü çalıştırmak için erişim izni verilir. “İzinsiz bir blok zincirde”, teknik gereklilikleri karşılayan herkes bir validator düğümü çalıştırabilir. Bu anlamda Libra izin verilen bir blok zinciri olarak başlayacak ”dedi.LIBRA BLOCKCHAIN ​​NASIL ÇALIŞACAK?


Mevcut blockchainlerin yerine, Facebook, “finansal sistemdeki gelecekteki yenilikleri” güçlendirecek kadar güvenli, ölçeklenebilir ve esnek olması koşuluyla kendi yaratmasını seçti. Facebook şimdi “Libra Blockchain'e“ özel işlem mantığı ve “akıllı sözleşmeler” uygulamak için kullanılacak ”Move olarak bilinen açık kaynaklı programlama dilini tasarlıyor. İşte White Paper'dann bir alıntı:


“Move- Hareket, Libra para birimi yönetimi ve onaylayıcı düğüm ağı gibi Libra eko-sisteminin yönetişim politikalarının güvenli bir şekilde uygulanmasını sağlar. Hareket, Libra Blok Zinciri protokolünün ve bunun üzerine inşa edilen finansal yeniliklerin gelişimini hızlandıracak. ”
LİBRA, DİĞER KRİPTOPARA BİRİMLERİNDEN NASIL FARKLILAŞACAK?


Diğer kripto para birimleri gibi Libra'da kullanıcıların kimliğinin isimsiz kaldığı ve mali faaliyetlerinin halka açık bir deftere kaydedileceği işlemleri kolaylaştırmak için bir blok zinciri ağı kullanılarak işletilecektir. Ağın, saniyede 1.000 işlem yapabileceği tahmin ediliyor; bu işlem, Bitcoin’in saniyede yedi seviyesinden oldukça yüksek, ancak Visa’nın saniyede 24.000’den çok daha düşük. Sorun burada yatıyor.


Ölçeklenebilirlik sorunu - yani, belirli bir zaman diliminde bir blockchain ağının kaç işlem gerçekleştirebileceği anlamına gelir - kripto meraklıları arasında bir sorun olmaya devam ediyor. Libra dünya çapında bir dijital para birimi haline gelirse, Birliğin yüksek kullanım seviyesini işleme işlemlerinin verimliliği ile bağdaştırmanın bir yolunu bulması gerekecektir. Lags ve gecikmeler, geniş çapta benimseme konusunda büyük bir engelleyici olabilir.


Ethereum ve Bitcoin gibi diğer kriptoparalardan farklı olarak Libra, oynaklığın üstesinden gelmenin ve öngörülebilir bir şekilde fiyat güvencesi vermenin bir yolu olarak istikrarlı ve likit varlık rezerviyle desteklenecektir. Para sepetinde Japon Yeni, ABD Doları, İngiliz Poundu ve Euro yer alacak. Fikir şu ki, bir döviz endeksi Libra kullanıcılarını belirli bir para birimindeki şiddetli fiyat dalgalanmalarından koruyacak.


Libra Rezervi, para sepetini yönetmekten sorumlu olacaktır. Libra kullanıcılarından yatırılan fonları “istikrarlı ve saygın merkez bankalarından elde edilen para birimleri cinsinden banka mevduatları ve kısa vadeli devlet tahvillerine” yatırım yapmak için kullanacaktır. Bu varlıklardan elde edilen faiz daha sonra işletme giderlerini finanse etmek ve ilk genel gider karşılandığında erken yatırımcılara temettü ödemesi için kullanılacaktır.


Bu nedenle, Libra’nın istikrarı ve yatırımcıların geri dönüşü, geniş çapta kabul görmeye dayanmaktadır. Eğer daha fazla kullanıcı yerel para birimini Libra ile değiştirirse, fon büyür ve gelir getirici varlıklara akan sermaye hacmi artar. Büyüyen getirilerin büyüklüğüne göre maliyetler azalacak ve Libra Birliğine katkıları için temettü ödemelerinde kullanılabilecek daha büyük miktarda yedek fon bırakacaktır.


Ayrıca, Facebook’un 2.38 milyar kullanıcısının tümünün yüzde biri - yalnızca bir kesimi bile Libra’ya kaydolup kullansalar bile, zaten 23.8 milyon kullanıcı tabanına sahip olacaktır. Bir referans olarak, bu, Tayvan’ın 23,7 milyon nüfusunun biraz üzerindedir (2019’da kaydedilmiştir). Kullanıcılar ve işletmeler arasında artan kullanımın, Facebook'ta reklam yayınlamak ve sosyal ağın gelir akışını arttırmak için ikincisini teşvik etmesi beklenmektedir.DİĞER KRİPTOPARA BİRİMLERİ LİBRA'YA NASIL REAKSİYON GÖSTERECEK?


Kısa vadede, kripto para birimleri, dijital paraya duyulan ilginin artmasına ve kripto döviz piyasalarına sermaye akışılarına neden olabileceği beklentisi üzerine yükselebilir. Bu bir ilk yükselişe yol açsa da, traderlar ilk nesil kripto para birimlerinin spekülatif doğasının varlıklarının temel bir özelliği olarak kaldığını hatırladıkları için muhtemelen sonradan dengelenme yaşanacaktır.


Büyük Durgunluğun ardından, bankacılık kurumlarına duyulan güven, büyük ölçüde aşınmış ve hayal kırıklığına uğramış ve somutlaştırılmış şüphecileri, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri gibi fiat alternatifleri benimsemeye ve desteklemeye yöneltti. Mevcut temel görünüm, durgunluğun yaklaşabileceğini ve bunun ciddiyetinin bir başka ters tepki yarattığını gösterirse - politik ya da başka bir şekilde - kripto varlıklarına olan ilgi bir kez daha artabilir.MEVZUAT VE BİLDİRİMLER


Facebook, yalnızca ABD’de değil, tüm dünyada sayısız düzenleyici engelin üstesinden gelmek zorunda kalacağını kabul etmiştir. Hükümetler ve finans kurumlarından yetkililer, teknoloji devinin dünya çapında hali hazırda geniş kapsamlı erişimi ve dünya çapındaki bir dijital para biriminin uygulanmasıyla etkisinin artırılacağı yönündeki endişelerini dile getirdiler.


Facebook, Libra'nın para politikasını ciddi şekilde bozabileceği ve döviz kurlarını istikrarsızlaştıracağı konusunda Çin Halk Bankası (PBoC) üst düzey bir yetkiliden gelen eleştirilerle zaten hali hazırda karşı karşıya. Bir yetkilinin referans aldığı risklerden biri, değişken para birimleri olan ülkelerin - özellikle de gelişmekte olan piyasalardaki - Libra’ya geçiş yapmalarının yerel para biriminde hızlı bir değer kaybına yol açmasıydı.


10 Temmuz’da Fed Başkanı Jerome Powell’ın House Finansal Hizmetler Komitesi’nin önündeki ifadesinde, yaygın kullanımının finansal istikrar için bir tehdit olabileceğini söyleyerek Libra’yla ilgili endişelerini dile getirdi. Facebook ile teknoloji devinin önerisi hakkında bir toplantı yaptı, ancak Finansal İstikrar Denetleme Konseyi tarafından muhtemel bir müdahaleye yol açtığı için Bay Powell’ın endişelerini açıkça dile getirmedi.


Açık Piyasalar Enstitüsü olarak adlandırılan bir antitröst savunuculuğu grubunun Genel Müdürü Barry Lynn “[Facebook] 'un tüm dünyada düzenleyicilerle birlikte ateş açtığını söyledi. Ve sadece daha kötüye gidecek ”. Bir konuda haklı. Facebook’un mahremiyetini sürdürme konusundaki ünü yıllar geçtikçe kararlaştırıldı ve şirketin Facebook kullanıcılarının verilerini rızası olmadan kullandıklarını gösteren Cambridge Analytica skandalı sırasında daha da kötüleşti.


Dolayısıyla, Facebook hem iç hem de dış engellerle mücadele etmek zorunda kalacak. Dışarıdan, teknoloji devinin tüm dünyadaki ajanslardan şiddetli bir yasal denetimden geçmesi gerekecek. Ve içeride, geçmişinin günahlarının karşılığını almak ve kullanıcılarının güvenini yeniden kazanmak zorunda kalacak. Büyük teknoloji şirketleri artan etkilerine karşı tepki vermeye devam ettiklerinden, böyle bir görevi başarmak zor olacaktır.


Önümüzdeki yol çok belirsiz olduğundan ve düzenlemelerin önümüzdeki aylar ya da yıllar boyunca nasıl değişeceğini belirlemediğinden, Libra'nın özelliklerinin ve genel uygulama sürecinin kökten değiştirilebileceği ya da gecikebileceği konusunda bir açıklama yoktur.
0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


gate4.jpeg
binance-300x600-1.png
dive-crypto-kraken.png
MEXCGlobal-Banner.png
binance-2-Edited.jpg
bottom of page