top of page
binance-eng.jpg
security-culture-kraken.png
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

Cardano Yükselişine Profesyonel Yatırımcılar Henüz Eşlik Etmedi

ADA son 3 haftada %57 kazandı ancak türev verileri, profesyonel yatırımcıların henüz bu yükselişe katılım sağlamadığını gösteriyor.


Cardano (ADA) son zamanlarda yine kripto paraların ilgi odağı olan coinlerin başında geliyor. Kısmen 2021'in başlarındaki fiyat performansından ve büyük hayran kitlesinin yaklaşmakta olan Alonzo yükseltmesinde, ağın akıllı sözleşme yeteneğinin başlatılmasını hem heyecanla hem de biraz endişeyle beklemesinden kaynaklanıyor.


DeFi'nin yükselişi gerçekleşirken ve merkezi olmayan finans uygulamalarında kilitli toplam değer 76 milyar doların üzerine çıkarken, Cardano yatırımcıları projenin tüm sözlerini yerine getirmesi için yaklaşık dört yıldır bekliyor.Cardano Fiyatı


Traderlar şimdi 21 Temmuz'dan bu yana yaşanan %50 rallinin olumlu beklentiler veya temeller tarafından desteklenip desteklenmediğini belirlemeye çalışıyorlar. Hareket, önceki düşüş işlemlerinin iki aylık negatif performansın ardından kapatıldığını gösteren bir "ortalama dönüş" olarak görülüyor.Cardano ADA chart

Cardano'nun NFT Projesi Spores Network

Cardano'nun kurucusu Charles Hoskinson'ın Temmuz ayına kadar ağda "yüzlerce varlığa" ve "binlerce DApp'e" sahip olacağını tahmin eden başarısız tahminler nedeniyle Cardano kısmen olumsuz performans gösteriyor.


Hoskinson, ağ üzerinden 10 milyon dolardan fazla ödenemez token (NFT) satıldığını söyleyerek kendini YouTube'da savundu, ancak bu, önceki tahminlerine kıyasla sönük kalıyor.14 Temmuz'da Cardano'nun arkasındaki blockchain geliştirme ekibi IOHK, Alonzo test ağını geliştiricilere, doğrulayıcılara ve stake havuzu operatörlerine izin veren bir ara aşamaya taşıdı. 16 Temmuz'da, bir NFT ve DeFi pazaryeri projesi olan Cardano tabanlı Spores Network, 2,3 milyon dolar topladı.


Cardano Vadeli İşlemler Açık Pozisyonu Büyüyor

Profesyonel traderların bu ikilikle nasıl başa çıktıklarını kontrol etmek için ADA'nın türev verilerine bir göz atalım.Cardano Futres Open Interest

16 Mayıs'ta 1,13 milyar $'a ulaştıktan sonra, ADA vadeli işlem sözleşmelerindeki toplam açık pozisyon, 19 Temmuz'da 285 milyon $'ın en düşük seviyesine düştü.


Uzunlar (alıcılar) ve kısalar (satıcılar) kaldıraçları değişse bile her zaman eşleştirilir, bu nedenle fonlama oranına bakmak, bu yatırımcıların ne kadar yükseliş veya düşüş eğiliminde olduğunu belirlemenin daha iyi bir yoludur.


Türev borsalar genellikle her 8 saatte bir aşırı kaldıraç talep eden taraftan ücret alır ve bu ücret karşı tarafa ödenir. Nötr piyasalar, haftada %0,6'ya eşdeğer olan %0 ila %0,03 pozitif fonlama oranı gösterme eğilimindedir ve bunu uzun vadelilerin ödediğini gösterir.cardano funding rate

19 Mayıs'taki çöküşten bu yana, Cardano'nun fonlama oranı sıfırdan biraz negatife doğru değişiyor ve bu da Shortların (Kısa Pozisyonların) daha fazla kaldıraç talep ettiğini gösteriyor. Bununla birlikte, 7 Ağustos'ta, bir trendin tersine çevrilmesinin erken belirtileri vardı, ancak henüz doğrulanmadı.


Profesyonel Traderlar Hala Ayı Modunda

Üç aylık vadeli işlem sözleşmeleri priminin kalıcı sözleşmelerde görülene benzer bir eğilimi yansıttığını doğrulamak da yararlıdır çünkü bu sabit vadeli enstrümanlarda fonlama oranı ayarlaması yoktur. Bu nedenle, nihai talep dengesizlikleri, normal spot piyasalara bir fiyat farkı ile yansıtılır.


Negatif prim, geriye gidiş olarak bilinen bir düşüş durumudur ve sağlıklı piyasalar %0,2 ila %1 arasında bir prim göstermelidir.


Perakende traderları olarak bilinen küçük yatırımcılar, vadeli işlem primini hesaplama veya vadesi dolmak üzere olan pozisyonları manuel olarak devretme zorunluluğundan kaçınmak için genellikle bu araçlardan kaçınır.cardano risk primi

Yukarıda da görüldüğü gibi 20 Mayıs'tan bu yana devam eden vadeli işlem sözleşmelerinde indirim ortadan kalkmaya başladı. Nötr bir yükseliş senaryosu olmaktan uzak olsa da, uzunlardan talep artışını gözler önüne seriyor.


Sonuç olarak, türev göstergeleri, yatırımcıların Cardano'nun merkezi olmayan uygulamalar ve tokenler sunma vaadiyle henüz satın alınmadığını gösteriyor. Bu, 2021 başlarındaki aşırı genişleyen ralliye bir tepki ya da geliştirmede devam eden gecikmelere duyulan güven eksikliği olabilir.


Türev göstergeleri her ne kadar nötr duruma geçmişken, spot tarafta fiyat hareketlerinde önemli sıçramaları beraberinde getiriyor. Dün Cardano 1.7380 seviyesine kadar yükselerek yükseliş fişeğini atmış durumda. 2020 yılı ikinci yarısında başlayan yükseliş trendi 2021 Mayıs ayında ilk ayağı sonlanmış ve 3 aylık bir kısa süreli ayı piyasası düzeltmesi sonrası eğer yükselişin 2. ayağı henüz yeni başlamış ise Cardano'da yine geçen yıl sonunda olduğu gibi çok sert yükselişleri beraberinde getirebilir. Bu durumda Cardano fiyatlarında $8-$10 aralığına kadar yükseliş tetiklenebilir.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


gate4.jpeg
binance-300x600-1.png
dive-crypto-kraken.png
MEXCGlobal-Banner.png
binance-2-Edited.jpg
bottom of page