top of page
binance-eng.jpg
security-culture-kraken.png
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

Bitcoin Opsiyonları için Gözler 29 Ocak'ta

Güncelleme tarihi: 22 Oca 2021

Bitcoin için açılmış 3.7 milyar dolarlık opsiyon sözleşmesinin vadesi 29 Ocak tarihinde dolacak. Opsiyon dolum tarihlerinin spot fiyatı üstünde radikal bir etkiye sahip olmadığı düşünülürken gözler şimdiden bu tarihe dönmüş durumda.

Skew verilerine göre türev piyasası ocak ayının üçüncü haftasında hareketlenmeye başladı. Açık vadeli işlem sözleşmelerinin değeri neredeyse 15 milyar dolara dayanıp rekor kırdı. Pastanın en büyük dilimi 2.39 milyar dolar ile CME Group’a gitti.

Opsiyon sözleşmelerinde benzer bir hareketlilik söz konusu. Bybt verilerine göre 250 bin 860 bitcoinlik açık pozisyon bulunuyor. Bunun dolar bazındaki değeri 9.1 milyar dolardan fazla.


Gözler 29 Ocak tarihine döndü

29 Ocak günü 102 binden fazla sözleşmenin süresi dolacak. 3.7 milyar dolara denk gelen bu tarih opsiyon piyasası için yeni bir rekor niteliği taşıyor. Bu sözleşmelerin %60’ından fazlası alım opsiyonu.


Teslim tarihleri geleneksel piyasalarda spot fiyatı etkileyebiliyor. Yapılan bir araştırma, bu etkinin bitcoin piyasası özelinde daha küçük kaldığını gösterdi. Ancak uzman isimler türev piyasasında yaşanan bu gelişmeleri kurumsal yatırımcı özelinde anlamlı buluyor.
‘Kalifiye yatırımcı sayısını gösteriyor’

Türev piyasasındaki işlemler yapısal açıdan spot işlemlere kıyasla daha karmaşık. NEM’in trading şefi Nicholas Pelecanos, buna dayanarak türev piyasasındaki bu büyümenin ‘sektördeki nitelikli yatırımcı sayısını takip etmek için’ kullanılabileceğini söyledi.


Business Insider’a konuşan Metaco yöneticisi Seamus Donoghue benzer bir ifade kullanıp vadeli ve opsiyonlu bitcoin işlemlerindeki büyümenin ‘kurumsal kabul’ ile açıklanabileceğini açıkladı. 27 milyar dolarlık Ruffer, kurumsal kabul ile ilgili yaptığı açıklamalarda bitcoin’in henüz ‘yolun başında’ olduğunu belirtti.


Kaynak: KoinBülteni
0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
gate4.jpeg
binance-300x600-1.png
dive-crypto-kraken.png
MEXCGlobal-Banner.png
binance-2-Edited.jpg
bottom of page