top of page
binance-eng.jpg
security-culture-kraken.png
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

Bitcoin, Honduras Özel Ekonomik Bölgesinde Yasallaşıyor

Yetkililer, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin Honduras'ın Karayip kıyısındaki bir adadaki özel bir ekonomik bölgede yasal hale geldiğini söyledi.

"Honduras Prospera" adlı turist merkezli ada, yatırımları artırmak için 2020'de kuruldu. İdari, mali ve bütçesel özerkliğe sahiptir.


Honduras Prospera yaptığı açıklamada, "Prospera'nın esnek düzenleyici çerçevesi, kripto inovasyonu ile birlkte Bitcoin'in burada oturan kişiler, işletmeler ve hükümetler tarafından kullanılmasını sağlar." dendi.


Reuters'e göre, ekonomik bölge aynı zamanda belediyelerin, yerel yönetimlerin ve küresel firmaların bölgenin yetki alanından bitcoin tahvilleri çıkarmasına da izin verecek.Honduras Prospera, pitoresk Roatan adasının yanı sıra Honduras'ın Atlantik Kıyısındaki La Ceiba şehrini de kapsamakta.


Bu arada, komşu ülke El Salvador, geçen yıl Eylül ayında Bitcoin'i yasallaşmasını kabul etmişti. Bunu yaparken, Bitcoin'in inişli çıkışlı olmasına ve insanlar bu konuda şüpheci olmasına rağmen El Salvador bunu yapan ilk ülke oldu.


Ancak Honduras Merkez Bankası kripto işlemleri için şu aşamada kefil değil. Banka Mart ayında yaptığı açıklamada, "bu tür sanal varlıklarla gerçekleştirilen herhangi bir işlemin, onu gerçekleştiren kişinin sorumluluğu ve riski altında olduğunu" söyledi.


Geçen yıl Ağustos ayında, Honduras ilk kripto ATM'sini almıştı.


Honduras merkezli bir firma olan TGU Consulting Group'un, Honduras'ın şehri ve başkenti Tegucigalpa'daki bir ofis kulesine ilk Bitcoin ATM'sini kurduğunu bildirdi.


Raporda, yerel olarak "la bitcoinera" olarak adlandırılan kripto ATM'nin, kullanıcıların Honduras'ın yerel para birimi olan "Honduras lempira" kullanarak Bitcoin ve Ethereum satın almalarına izin verdiği belirtildi. Kripto kullanıcıları, ATM aracılığıyla kripto para satın almak için resmi kimlikleri taramalı ve telefon numaraları gibi kişisel verileri girmeleri gerekiyor.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


gate4.jpeg
binance-300x600-1.png
dive-crypto-kraken.png
MEXCGlobal-Banner.png
binance-2-Edited.jpg
bottom of page