top of page
binance-eng.jpg
security-culture-kraken.png
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

Binance Hesabınız İçin Güvenliği Artırmak için 14 İpucu

Binance kullanıcılarının hesap güvenliği için 14 maddelik yeni bir uyarı yayınladı.


Güvenlik, Binance'ta birinci öncelik. Saldırıları önlemede bize yardımcı olmak için büyük veri analizi ve AI teknolojileri dahil olmak üzere platformumuzun kötü aktörlerden korunmasını sağlamak için sayısız saat ve kaynak harcadık. Blockchain alanındaki çeşitli siber güvenlik ve uyumluluk firmalarıyla bile ortaklık yaptık. Yine de, kurabileceğimiz en iyi güvenlik ortaklığı Binance topluluğunun kendisidir.


Her bir Binanci, hesapların güvende tutulmasına yardımcı olan düzenli alışkanlıkların sürdürülmesinden başlayarak topluluğun kötü aktörlerden SAFU olarak kalmasını sağlama gücüne sahiptir. Yetkisiz etkinliklerin önlenmesine yönelik örgütsel bağlılığımız ve topluluğumuzun güvenlik hissinin artmasıyla, şifreleme para birimi için daha güvenli bir ortam oluşturmak için işbirliği yapabiliriz.

1. Her zaman İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA), tercihen Google Kimlik Doğrulayıcı kullanın.


Binance hesabınızda 2FA'yı etkinleştirmek, fonlarınızı Binance'te güvenceye almak için çok önemli bir ilk adımdır. Şu anda, 2FA için iki seçenek sunuyoruz: SMS ve Google Kimlik Doğrulayıcı. Google Authenticator'ı kullanmanızı öneririz. SMS 2FA daha uygun olsa da, bu, hesabınızı hedeflemek için kullanılabilecek saldırı vektörlerini arttırır (örneğin, SIM takas). Yakında İki Faktörlü Kimlik Doğrulama için üçüncü bir seçenek tanıtacağız: Yubico YubiKeys gibi cihazları destekleyen Evrensel 2. Faktör (U2F). Bu özellikle ilgili güncellemeler için duyurularımızı takip etmeye devam edin.


2. Binance hesabınıza erişmeye yetkili cihazların listesini kontrol edin. Tanımadığınız veya artık kullanmadığınız herhangi bir cihaz görürseniz, basitçe bunları kaldırın. Bunu yapmak için:

a) Binance hesabınıza giriş yapın ve tarayıcınızdaki veya uygulamanızdaki “Hesabım” bölümüne gidin.


b) Tarayıcınızdaki Hesabım sayfasının altındaki veya cihazdaki "Güvenlik" menüsü altındaki "Cihaz Yönetimi" ni inceleyin.


c) Tanınmayan veya kullanılmayan aygıtları çıkarın. Bir cihaz silindiğinde, e-postayla yeniden onaylanmadığın sürece, artık hesabına erişemez.


3. Binance hesabınız için güçlü bir şifre kullanın ve düzenli olarak değiştirin.


En az bir büyük harf, bir küçük harf, bir özel karakter ve bir sayı içeren en az 8 karakter uzunluğunda bir şifre kullanılması şiddetle tavsiye edilir.


Ancak, tek başına güçlü bir şifre yeterli değildir, çünkü şifrenizin bir saldırgan tarafından edinilmesinin çeşitli yolları vardır. Bunu akılda tutarak, şifrenizi düzenli aralıklarla değiştirmek iyi bir alışkanlıktır. Bu uygulama Binance hesabınızla sınırlı tutulmamalı, aynı zamanda e-posta hesaplarınızda da kullanılmalıdır (özellikle Binance gibi bir finansal hesap için kullanılıyorsa).


Kendi güvenliğiniz için, Binance hesabınızla ilişkili şifreyi her değiştirdiğinizde, para çekme işleminiz değişikliği takip eden 24 saat boyunca geçici olarak askıya alınacaktır. Lütfen şifre değişikliklerini planlarken bunu göz önünde bulundurun.


4. Para çekme işlemine yalnızca güvendiğiniz adreslere izin verin ve beyaz listeyi düzenli olarak kontrol edin. Binance, fonlarınızı çekebileceğiniz cüzdan adreslerini sınırlamanıza olanak tanıyan “Para Çekme Adres Yönetimi” özelliğine sahiptir. Her ekleme e-posta onayı gerektirdiğinden, bu özellik özel yetkisiz erişim durumlarında sizi koruyabilir. Para Çekme Adresi Yönetimi bölümündeki “Beyaz Liste” seçeneğini etkinleştirmeniz yeterlidir.


5. Mümkünse, Binance hesabınız için Level 2 Doğrulama işlemini tamamlayın. 2. Seviye Doğrulamanın tamamlanması, yalnızca daha yüksek bir para çekme limiti sağlamakla kalmaz, aynı zamanda hesabınızın sahibi olduğunu iddia eden bir saldırgandan korunmanıza yardımcı olur. Bir hata yaptığınız durumlarda, müşteri destek ekibimizin sorununuzu daha kolay bir şekilde çözmesini de sağlar.


6. Kendi cüzdanınızdaki bazı fonları yönetmeyi düşünün (örneğin, Güven Cüzdanı)


Bir değişim ne kadar güvenli olursa olsun, fonlarınızın kendi mülkünüzde en güvenli olduğu söylenir. Binance'in resmi kripto cüzdanı uygulaması olan Trust Wallet, en büyük kripto para birimleri ve tüm ERC20 jetonlarını destekleyerek, fonlarınızı üçüncü taraflardan uzakta güvenli bir şekilde saklamak için size uygun bir yol sunar. Android veya iOS için Güven Cüzdanı uygulamasını indirebilirsiniz. Bonus ipucu: Ayrıca Güven Cüzdanınızı Binance DEX ile kolayca entegre edebilir ve merkezsiz döviz ticareti yapabilirsiniz.


7. API kullanırken hesabınızı güvenceye almak için gerekli adımları izleyin. Binance topluluğunun büyük bir kısmı, Binance verilerinin diğer uygulamalarla paylaşılmasını sağlayan belgelenmiş programlama arabirimimiz olan API'mızı kullanır. Bu, daha özelleştirilmiş bir ticaret deneyimi sağlar, ancak güvenli bir şekilde kullanılmazsa sorunlara yol açabilir. API'yi kullanırken, IP adresleriyle erişimi kısıtlamak, API anahtarlarınızı üçüncü taraf hizmetlere sağlamaktan kaçınmak, anahtarlarınızı düzenli olarak değiştirmek ve / veya yukarıda belirtilen geri çekme adresi beyaz listesini kullanmak gibi şeyleri düşünebilirsiniz.


Sonraki yedi adım, Binance hesabınızın ötesine geçer ve genel güvenlik prosedürleriyle mücadele eder. Bu adımları da atın.


8. İnternet bağlantınızın güvenli olduğundan emin olun. Bağlantınızın güvenliğinin kontrolü, İnternet servis sağlayıcınızdan ve bunlara nasıl bağlandığınızla, aradaki herhangi bir yazılım ve / veya hizmete kadar birden fazla cepheye uzanır. Ortak Wi-Fi ağlarına ve diğer paylaşılan bağlantılara bağlanmaktan kaçının, çünkü bunlar ilettiğiniz verileri ele geçirmek isteyebilecek saldırganlar için bir risk oluşturur.


9. Virüsten koruma yazılımı yükleyin ve yalnızca güvenli uygulamalara / programlara güvenin. Kullandığınız uygulamaların ve eriştiğiniz veya indirdiğiniz dosyalara virüs, kötü amaçlı yazılım veya bilgilerinizi tehlikeye sokabilecek başka herhangi bir şey bulaşmadığından emin olmanız gerekir. Tüm cihazlarınızın tercih ettiğiniz antivirüs yazılımının en son sürümüyle korunduğundan ve düzenli taramaların yapıldığından emin olun. Uygulamaları / programları her zaman güvenilir, resmi kaynaklardan indirin ve tanımadığınız ve güvenmediğiniz biri tarafından paylaşılan bağlantılara veya yazılıma erişmekten kaçının. Ekstra güvenlik için, hassas hesaplarınız için kesinlikle özel bir cihaz düşünebilirsiniz.


10. Telefonunuza bir kilit yerleştirin. Telefonunuzu 2FA ve diğer hassas etkinlikler için kullanma olasılığınız büyük. Bunu bilerek, telefonunuzu korumanızı sağlamak akıllıca olmaz. Parola veya parmak izi ile olsun, ek bir güvenlik katmanı yararlıdır.


11. Güvenli bir şifre yöneticisi kullanın. Birden fazla güvenli ve farklı şifre, ne yazık ki, hatırlaması kolay değildir. Parola yöneticileri bu karmaşık parolaları birden fazla hesapta izlemenizi kolaylaştırır ve bu hizmetlerin çoğunda parola depolamayı daha güvenli hale getiren karmaşık şifreleme mekanizmaları bulunur. Elbette, şifre yöneticiniz için seçtiğiniz şifre, mümkün olduğunca karmaşık olmalıdır.


12. Binance hesabınız da dahil olmak üzere, hesaplarınızın her biri için mümkün olduğunca benzersiz e-postalar kullanın. Çoğu insan, hesapları için bir veya iki e-posta kullanır. Bu, bilgilerinizin farklı web siteleri ve / veya hizmetler arasında paylaşılması için birçok fırsat yaratabilir. Gelişmiş bir saldırı, hesabınıza başka bir hizmetten erişmeye çalışmak için bir hizmetten çalınan bilgilerinizden yararlanabilir. Herhangi bir bilginin gerçekleşmesi durumunda istenmeyen paylaşımları önlemek için hesaplarınızın her biri için benzersiz e-postalar kullanın.


13. Evrensel 2. Faktör (U2F) kimlik doğrulayıcılarına yatırım yapın. Son zamanlarda, Yubico YubiKey gibi U2F uyumlu kimlik doğrulayıcıları için destek ekleyeceğimizi duyurduk. Bu cihazlar, kablosuz olarak takıldıklarında ya da eşleştirildiklerinde güvenli bir şekilde hesabınıza erişim sağlar. Bu işlem, SMS ve Google Kimlik Doğrulayıcı gibi geleneksel İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) yöntemlerine benzer, ancak cihaza fiziksel olarak erişilmesi şart olan manuel olarak bir kod girilmesi gerekmez.


14. Kimlik avı girişimlerini tanımlayın ve bunlardan kaçının. Daima aldığınız e-postaları ve giriş yaptığınız web sitelerini kontrol edin. Başarılı saldırıların çoğu, hesabınız olan web siteleri için kesin kopyalar veya eşantiyonlar olarak gizleyen sahte web siteleri ve formlar içerir. Ziyaret ettiğiniz web sitelerinin adres çubuğunun doğruluğunu ve aldığınız e-posta kaynaklarıyla ilgili ayrıntıları kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin.


Kripto alanında güvenlik konusunda daha fazla ders içeren Binance Academy'den kimlik avından korunma konusunda bu kapsamlı kılavuzu okuyabilirsiniz. Ayrıca, kimlik avı girişimlerini ayırt etme ve bunlardan kaçınma şansınızı denemek için Kimlik Avı Sınavı'na girmeyi düşünün.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


gate4.jpeg
binance-300x600-1.png
dive-crypto-kraken.png
MEXCGlobal-Banner.png
binance-2-Edited.jpg
bottom of page