top of page
binance-eng.jpg
security-culture-kraken.png
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

ABD Hazine Bakanlığı, Stablecoin'lerin Ödemeler Üzerinde Olumlu Etkisi Olabileceğini Söyledi

ABD Hazine Bakanlığı, ABD doları gibi geleneksel varlıkların fiyatına sabitlenmiş kriptografik olarak güvenli dijital varlıklar olan sabit paraların ödeme endüstrisi üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini söylüyor.


Yeni bir basın bülteninde ve dijital ekonominin gelişmekte olan bir sektörüyle ilgili raporda Hazine, “iyi tasarlanmış ve uygun gözetime tabi olan stabilcoinlerin faydalı ödeme seçeneklerini destekleme potansiyeline sahip olduğunu” söylüyor.


Ancak ajans, stabilcoinlerin doğasında var olan potansiyel riskler olarak gördüklerini de ortaya koyuyor ve sorumlu düzenleme ihtiyacı çağrısında bulunuyor.


Başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu (PWG), Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC) tarafından hazırlanan rapor, sabit paralar ve genel olarak dijital varlık alanı hakkındaki endişeleri özetlemektedir.USA Treasury Stablecoins


Düzenleyiciler, stabilcoinlerin “yasadışı finans endişeleri ve finansal bütünlük için riskler” oluşturduğunu savunuyorlar. Sektörün kara para aklamayla mücadele (AML) düzenlemelerine ve terörizmin finansmanına (CFT) karşı koymak için tasarlanmış politikalara uyumu içeren riskler sunduğunu söylüyorlar.


“Sabit paraların ve diğer dijital varlıkların yasa dışı aktörler tarafından kötüye kullanılmasını önlemek için Hazine, Mali Eylem Görev Gücü'nde (FATF) ülkeleri uluslararası AML/CFT standartlarını uygulamaya teşvik etmeye ve yerel AML/CFT'nin denetimini desteklemek için ek kaynaklar aramaya devam edecek.


Raporda ayrıca, ihraççılar yatırımcının onları itfa etme taleplerini yerine getirmeyi bırakırsa veya yatırımcılar bir ihraççının itfa taleplerini yerine getirme kabiliyetine olan güvenini kaybederse, sabit paraların risk altında olabileceğine dikkat çekiyor. Düzenleyiciler, stablecoin ihraççılarının çalıştırılmasının daha geniş finansal sisteme zarar verebileceğini savunuyor.Buna ek olarak rapor, dijital varlıkların ve merkezi olmayan finansın (DeFi), önden çalışma, içeriden öğrenenlerin ticareti, piyasa manipülasyonu ve dolandırıcılık dahil olmak üzere piyasa bütünlüğü ve yatırımcı koruma riskleri sunduğunu ortaya koyuyor.


Bu risklerle mücadele için daha fazla düzenleme ve açıklama yapılması önerilir.


“Dijital varlıklar ve DeFi pazarları büyüdükçe, stabilcoin düzenlemelerinde ve ikincil piyasa faaliyetlerinde son kullanıcıları ve diğer katılımcıları tehdit edebilecek önemli yatırımcı ve piyasa risklerini ele almak çok önemlidir.


Bu, açık ve eksiksiz açıklamaların istenmesi ve dolandırıcılık, manipülasyon ve diğer risklere karşı koruma gibi yatırımcı ve piyasa koruma önlemlerinin teşvik edilmesi yoluyla gerçekleştirilebilir.”


Düzenleyiciler ayrıca, stabilcoin alanı için gözetim sağlamak için Kongre'yi yasa çıkarmaya çağırıyor.


“Ödeme aracı olarak stablecoin'lerin kullanımıyla ilgili ihtiyatlı riskleri ele almak için ajanslar, ödeme stabilcoinlerinin tutarlı ve kapsamlı bir temelde uygun federal ihtiyatlı gözetime tabi olmasını sağlamak için Kongre'nin derhal harekete geçmesini tavsiye ediyor.”


Stabilcoin piyasası, burada tam sürümünü okuyabileceğiniz rapordan fiyat açısından hiçbir şekilde etkilenmedi.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


gate4.jpeg
binance-300x600-1.png
dive-crypto-kraken.png
MEXCGlobal-Banner.png
binance-2-Edited.jpg
bottom of page