top of page

Kripto Paralar

polkadot-dot-coin-logo.png

Polkadot (DOT) Nedir?

Polkadot, yalnızca tokenlerin değil, herhangi bir veri veya varlık türünün zincirler arası aktarımını kolaylaştıran ve böylece blok zincirlerinin birbirleriyle birlikte çalışabilir olmasına izin veren, özel bir blok zinciri ağını birbirine bağlayan ve güvence altına alan açık kaynaklı bir parçalanmış çok zincirli protokoldür. Polkadot, Web3 olarak da bilinen merkezi olmayan bir blok zinciri interneti için bir temel sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Polkadot, bir katman-0 metaprotokolü olarak bilinir, çünkü parachains (paralel zincirler) olarak bilinen bir katman 1 blok zinciri ağının temelini oluşturur ve tanımlar. Bir metaprotokol olarak Polkadot, token sahibi topluluğunun isteğine göre zincir içi yönetişim yoluyla kendi kod tabanını özerk ve çatalsız bir şekilde güncelleyebilir.

Polkadot, kullanıcıları tarafından kontrol edilen merkezi olmayan bir ağı desteklemek ve yeni uygulamaların, kurumların ve hizmetlerin oluşturulmasını basitleştirmek için bir temel sağlar.

Polkadot protokolü, genel ve özel zincirleri, izinsiz ağları, oracle'ları ve geleceğin teknolojilerini birbirine bağlayabilir ve bu bağımsız blok zincirlerinin Polkadot Relay Chain (aşağıda açıklanmıştır) aracılığıyla güvenilir bir şekilde bilgi ve işlem paylaşmasına olanak tanır.

Polkadot'un yerel DOT belirteci üç net amaca hizmet eder: operasyonlar ve güvenlik için staking, ağ yönetişiminin kolaylaştırılması ve parachainleri bağlamak için belirteçlerin bağlanması.

Polkadot'un dört temel bileşeni vardır:
Röle Zinciri: Polkadot'un "kalbi", farklı zincirlerden oluşan ağda fikir birliği, birlikte çalışabilirlik ve paylaşılan güvenlik oluşturmaya yardımcı olur;
Parachains: kendi jetonlarına sahip olabilen ve belirli kullanım durumları için optimize edilebilen bağımsız zincirler;
Parathreads: parachainlere benzer, ancak ekonomik bir kullandıkça öde modeline dayalı esnek bağlantıya sahiptir;
Köprüler: Parachainlerin ve parathreads'lerin Ethereum gibi harici blok zincirleriyle bağlantı kurmasına ve iletişim kurmasına izin verir.

Polkadot'un Kurucuları Kimdir?

Polkadot, açık kaynaklı, tamamen işlevsel ve kullanıcı dostu merkezi olmayan bir web'i kolaylaştırma misyonuna sahip bir İsviçre Vakfı olan Web3 Vakfı'nın amiral gemisi protokolüdür.

Polkadot'un kurucuları Dr. Gavin Wood, Robert Habermeier ve Peter Czaban'dır.

Web3 Vakfı'nın başkanı Wood, Ethereum kurucu ortağı, Parity Technologies'in kurucusu ve akıllı sözleşme kodlama dili Solidity'nin yaratıcısı olarak sektördeki etkisi sayesinde üçlünün en tanınmışı. Wood aynı zamanda Web3 terimini icat etmekle de tanınır.

Habermeier bir Thiel Üyesidir ve başarılı bir blok zinciri ve kriptografi araştırmacısı ve geliştiricisidir. Czaban, son derece uzmanlaşmış fintech endüstrilerinde zengin deneyime sahip Web3 Foundation'ın eski Teknoloji Direktörüdür.

Polkadot'u Benzersiz Yapan Nedir?

Polkadot, parçalanmış çok zincirli bir ağdır, yani birçok işlemi paralel olarak birkaç zincirde ("parachains") işleyebilir. Bu paralel işlem gücü, ölçeklenebilirliği artırır.

Özel blok zincirleri Substrate çerçevesi kullanılarak hızlı ve kolay bir şekilde geliştirilir ve Substrate blok zincirleri Polkadot'un ağına bağlanmak kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Ağ aynı zamanda oldukça esnek ve uyarlanabilir olup, katılımcılar arasında bilgi ve işlevsellik paylaşımına olanak tanır. Polkadot, yeni özellikler eklemek veya hataları gidermek için çatala ihtiyaç duymadan otomatik olarak yükseltilebilir.

Ağ, tüm belirteç sahiplerinin ağın nasıl çalıştırılacağı konusunda bir oya sahip olduğu, son derece karmaşık, kullanıcı odaklı bir yönetişim sistemine sahiptir. Ekipler, Polkadot'ta kendi blok zinciri yönetimini ihtiyaçlarına ve gelişen koşullara göre özelleştirebilir. Aday gösterenler, doğrulayıcılar ve toplayıcıların tümü, ağın güvenliğini sağlamaya ve sürdürmeye ve kötü davranışları ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için çeşitli görevleri yerine getirir.

2021'in sonunda Polkadot, ilk Parachain müzayedelerini başarıyla tamamladı. Parachain müzayedeleri, izin verilmeyen bir mum müzayede sistemini takip etti. Kazanan teklif, açık artırmanın rastgele bittiği andaki en yüksek tekliftir.

Polkadot, ilk beş slotu aşağıdaki müzayede kazananlarına atadı: Acala, Moonbeam, Astar, Parallel ve Clover. Bu projeler, teminat olarak taahhüt edilen DOT teklif sahipleri tarafından garanti edilen parachain yuvalarını 96 hafta boyunca kilitli tutacaktır. Polkadot'ta alışıldığı gibi, tüm projeler daha önce fiili test ağı Kusama'da savaşta test edilmişti.

Polkadot (DOT) Coin işlemlerine başlamak için 

Dijital Yatırım dünyası'na ilk adımınızı atarak yüzlerce Altcoin'e hızlıca yatırım yapabilirsiniz.

 

bottom of page