top of page

Kripto Paralar

Litecoin-LTC-logo.png

Litecoin (LTC) Nedir?

Litecoin (LTC), blockchain teknolojisinin benzersiz özelliklerinden yararlanarak hızlı, güvenli ve düşük maliyetli ödemeler sağlamak için tasarlanmış bir kripto para birimidir.

Kripto para birimi, Bitcoin (BTC) protokolüne dayalı olarak oluşturulmuştur, ancak kullanılan karma algoritma, sabit başlık, blok işlem süreleri ve diğer birkaç faktör açısından farklılık gösterir. Litecoin sadece 2,5 dakikalık bir blok süresine ve son derece düşük işlem ücretlerine sahiptir, bu da onu mikro işlemler ve satış noktası ödemeleri için uygun hale getirir.

Litecoin, 7 Ekim 2011'de GitHub'da açık kaynaklı bir istemci aracılığıyla piyasaya sürüldü ve Litecoin Ağı beş gün sonra 13 Ekim 2011'de yayına girdi. O zamandan beri, tüccarlar arasında hem kullanımda hem de kabulde patlama oldu ve sayıları arttı. varlığının çoğu için piyasa değerine göre ilk on kripto para birimi arasında.

Kripto para birimi, Litecoin'in "Bitcoin'in hafif bir versiyonu" olmasını amaçlayan eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından oluşturuldu, çünkü ağırlık olarak daha hafif olsa da, Bitcoin ile aynı özelliklerin çoğuna sahip.

Litecoin'in Kurucuları Kimdir?

Daha önce de değindiğimiz gibi, Litecoin, erken bir kripto para birimini benimseyen ve kripto para birimi endüstrisinde yüksek saygı gören bir isim olan Charlie Lee tarafından kuruldu.

“Chocobo” olarak da bilinen Charlie Lee, Google için eski bir yazılım mühendisi olan erken bir Bitcoin madencisi ve bilgisayar bilimcisidir. Ayrıca Charlie Lee, diğer girişimlere geçmeden önce 2015 ve 2017 yılları arasında Coinbase'de mühendislik direktörü rolünü üstlendi.

Bugün Charlie Lee, kripto para birimlerinin açık sözlü bir savunucusu ve Litecoin'in ilerlemesine yardımcı olmak için Litecoin Çekirdek Geliştirme ekibiyle birlikte çalışan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Litecoin Vakfı'nın genel müdürüdür.

Lee'nin yanı sıra, Litecoin Vakfı ayrıca yönetim kurulunda üç kişi daha içeriyor: Xinxi Wang, Alan Austin ve Zing Yang - hepsi kendi başlarına başarılı.

Litecoin'i Benzersiz Yapan Nedir?

Bitcoin'den sonra Litecoin, en popüler ikinci saf kripto para birimidir. Bu başarı, büyük ölçüde basitliğine ve net fayda faydalarına bağlanabilir.

Ocak 2021 itibariyle Litecoin, en yaygın kabul gören kripto para birimlerinden biridir ve şu anda dünya genelinde 2.000'den fazla tüccar ve mağaza LTC'yi kabul etmektedir.

Başlıca avantajı, hızından ve maliyet etkinliğinden gelir. Litecoin işlemleri genellikle birkaç dakika içinde onaylanır ve işlem ücretleri neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu, işlem ücretlerinin hangi kripto para biriminin destekleneceği konusunda belirleyici faktör olabileceği gelişmekte olan ülkelerde Bitcoin'e çekici bir alternatif haline getiriyor.

2020'nin sonlarında Litecoin, Litecoin'de Mimblewimble tabanlı gizli işlemleri test etmek için kullanılan MimbleWimble (MW) test ağının yayınlandığını da gördü. Bu özellik ana ağda kullanıma sunulduğunda, Litecoin kullanıcıları ayrıca büyük ölçüde geliştirilmiş gizlilik ve değiştirilebilirlikten faydalanacaktır.

Litecoin Mimblewimble Yükseltmesi

Litecoin Vakfı, 31 Ocak 2022'de Litecoin Core 0.21.2 sürüm adayının bir parçası olarak uzun zamandır beklenen Mimblewimble Extension Block (MWEB) yükseltmesini duyurdu. Litecoin'in ölçeklenebilirliğini geliştirirken herkes için takas edilebilirlik.” MWEB, Litecoin'in "alandaki en takas edilebilir, nakit benzeri, kripto para birimi" olmasını sağlayan bir katılım özelliği olacak. Güvenlik ve gizliliği artıran Taproot yükseltmesi de çekirdek sürümün bir parçası olacak.

Litecoin (LTC) Coin işlemlerine başlamak için 

Dijital Yatırım dünyası'na ilk adımınızı atarak yüzlerce Altcoin'e hızlıca yatırım yapabilirsiniz.

 

bottom of page