top of page

Kripto Paralar

ethereum.png

EThereum (ETH) Nedir?

Ethereum, kendi kripto para birimi olan Ether'e sahip, merkezi olmayan bir açık kaynaklı blok zinciri sistemidir. ETH, diğer birçok kripto para birimi için ve ayrıca merkezi olmayan akıllı sözleşmelerin yürütülmesi için bir platform olarak çalışır.

Ethereum ilk olarak 2013 yılında Vitalik Buterin tarafından yayınlanan bir teknik incelemede tanımlanmıştır. Buterin, diğer kurucu ortaklarla birlikte, 2014 yazında halka açık bir çevrimiçi satışta proje için fon sağladı. Proje ekibi 18,3 milyon Bitcoin toplamayı başardı ve Ethereum'un İlk Para Teklifindeki (ICO) fiyatı 0,311 dolar oldu. , 60 milyondan fazla Ether satıldı. Ethereum'un fiyatını şimdi almak, yatırım getirisini (ROI) yıllık %270'in üzerinde bir orana getirir ve 2014 yazından bu yana yatırımınızı her yıl neredeyse dört katına çıkarır.

Ethereum Vakfı, blok zincirini 30 Temmuz 2015'te "Frontier" kod adlı prototip altında resmi olarak başlattı. O zamandan beri çeşitli ağ güncellemeleri yapıldı: “Konstantinopolis” 28 Şubat 2019, “İstanbul” 8 Aralık 2019, “Muir Glacier” 2 Ocak 2020, “Berlin” 14 Nisan 2021, ve en son 5 Ağustos 2021'de "Londra" hard fork'u.

Ethereum'un kendi iddia ettiği hedefi, merkezi olmayan uygulamalar için küresel bir platform haline gelmek ve dünyanın her yerinden kullanıcıların sansür, kesinti ve dolandırıcılığa dayanıklı yazılımlar yazmasına ve çalıştırmasına izin vermektir.

Ethereum'un Kurucuları Kimdir?

Ethereum'un toplam sekiz kurucu ortağı var - bir kripto projesi için alışılmadık derecede büyük bir sayı. İlk kez 7 Haziran 2014'te İsviçre'nin Zug kentinde bir araya geldiler.

Rus-Kanadalı Vitalik Buterin belki de grubun en iyi bilinenidir. İlk olarak 2013'te Ethereum'u tanımlayan orijinal beyaz kağıdı yazdı ve hala platformu bu güne kadar geliştirmek için çalışıyor. ETH'den önce Buterin, Bitcoin Magazine haber web sitesini kurdu ve yazdı.

İngiliz programcı Gavin Wood, Ethereum'un ilk teknik uygulamasını C++ programlama dilinde kodladığı, Ethereum'un yerel programlama dili Solidity'yi önerdiği ve Ethereum Vakfı'nın ilk baş teknoloji sorumlusu olduğu için tartışmasız ETH'nin ikinci en önemli kurucu ortağıdır. Ethereum'dan önce Wood, Microsoft'ta bir araştırma bilimcisiydi. Daha sonra Web3 Vakfı'nı kurmaya devam etti.

Ethereum'un diğer kurucu ortakları arasında şunlar yer alıyor: - Geliştirmenin ilk aşamasında projeyi üstlenen Anthony Di Iorio. - İsviçre merkezli Ethereum Vakfı'nın ve yasal çerçevesinin kurulmasında baş rolü oynayan Charles Hoskinson. - Ethereum Vakfı'nın kurulmasına yardım eden Mihai Alisie. - Di Iorio gibi, ilk günlerinde Ethereum'un finanse edilmesine yardımcı olan ve daha sonra ConsenSys adlı ETH'ye dayalı yeni başlayanlar için bir inkübatör kuran Kanadalı bir girişimci olan Joseph Lubin. - Ethereum'un ortak kuruluşuna yardımcı olan, ancak geliştirmeye erken adım atan Amir Chetrit.

Ethereum'u Benzersiz Yapan Nedir?

Ethereum, bir blockchain akıllı sözleşme platformu kavramına öncülük etti. Akıllı sözleşmeler, internet üzerinde birden fazla taraf arasında bir sözleşmenin yerine getirilmesi için gerekli işlemleri otomatik olarak yürüten bilgisayar programlarıdır. Yükleniciler arasında güvenilir ara ürünlere olan ihtiyacı azaltmak için tasarlandılar, böylece işlem maliyetlerini düşürürken işlem güvenilirliğini de artırdılar.

Ethereum'un başlıca yeniliği, akıllı sözleşme teknolojisinin halihazırda var olan faydalarını daha da güçlendiren blok zinciri kullanarak akıllı sözleşmeler yürütmesine izin veren bir platform tasarlamaktı. Kurucu ortak Gavin Wood'a göre, Ethereum'un blok zinciri, teorik olarak herhangi bir programı küresel olarak çalıştırarak daha sağlam, sansüre dayanıklı ve sahtekarlığa daha az eğilimli hale getirebilen bir tür "tüm gezegen için tek bir bilgisayar" olarak tasarlandı. halka açık düğümlerin dağıtılmış ağı.

Akıllı sözleşmelere ek olarak, Ethereum'un blok zinciri, ERC-20 uyumluluk standardını kullanarak "belirteçler" adı verilen diğer kripto para birimlerini barındırabilir. Aslında, bu şimdiye kadar ETH platformu için en yaygın kullanım oldu: bugüne kadar 280.000'den fazla ERC-20 uyumlu token piyasaya sürüldü. Bunların 40'tan fazlası, örneğin USDT, LINK ve BNB gibi piyasa değerine göre ilk 100 kripto para birimini oluşturuyor. Play2Earn oyunlarının ortaya çıkmasından bu yana, ETH'den PHP fiyatına olan ilgide önemli bir artış oldu.

Ethereum Londra Sert Çatalı

Ethereum ağı, genellikle yüksek talep mevsimlerinde çöken yüksek işlem ücretleriyle boğuşuyor. Mayıs 2021'de, ağın ortalama işlem ücreti 71.72 $ ile zirveye ulaştı.

İşlemlerin yüksek maliyetine ek olarak, önde gelen altcoin de ölçeklenebilirlik sorunlarından muzdarip.

Daha önce de belirtildiği gibi, platformun ölçeklenebilirliğini artırmak ve bir dizi yeni özellik eklemek için bir hisse kanıtı algoritmasına geçiş planları var. Geliştirme ekibi, Londra hard fork'u da dahil olmak üzere yol boyunca bazı yükseltmeleri uygulayarak ETH 2.0'a geçiş sürecini başlattı.

Londra yükseltmesi Ağustos 2021'de yayınlandı. EIP-3529, EIP-3198, EIP-3541 ve en önemlisi EIP-1559 ve EIP-3554 olmak üzere beş Ethereum İyileştirme Teklifi (EIP) içeriyordu.

EIP-1559, tartışmasız tüm EIP'ler arasında en popüler yükseltmedir.

EIP-1559 Nedir?

EIP-1559 yükseltmesi, Ethereum blok zincirinde gaz ücretlerinin tahmin edilme şeklini değiştiren bir mekanizma sunar. Yükseltmeden önce, kullanıcıların işlemlerinin bir madenci tarafından alınması için herkesin katılabileceği bir açık artırmaya katılmaları gerekiyordu. Bu süreç “ilk fiyat açık artırması” olarak bilinir ve beklendiği gibi en yüksek teklifi veren kazanır.

EIP-1559 ile bu süreç otomatik bir teklif verme sistemi tarafından gerçekleştirilir ve bir sonraki bloğa dahil edilecek işlemler için belirlenmiş bir "taban ücreti" vardır. Bu ücret, ağın ne kadar sıkışık olduğuna bağlı olarak değişir. Ayrıca, işlemlerini hızlandırmak isteyen kullanıcılar, daha hızlı dahil olmaları için bir madenciye “öncelik ücreti” ödeyebilirler.

EIP-1559 ayrıca bir ücret yakma mekanizması sunar. Her işlem ücretinin (taban ücret) bir kısmı yakılarak tedavülden kaldırılır. Bu, dolaşımdaki Ether arzını düşürmeyi ve zaman içinde tokenin değerini potansiyel olarak artırmayı amaçlamaktadır.

İlginç bir şekilde, Londra yükseltmesinin uygulanmasından iki aydan kısa bir süre sonra, ağ 1 milyar doların üzerinde Ether yaktı.

Ethereum (ETH) Coin işlemlerine başlamak için 

Dijital Yatırım dünyası'na ilk adımınızı atarak yüzlerce Altcoin'e hızlıca yatırım yapabilirsiniz.

 

bottom of page