top of page

Kripto Paralar

dogecoin-doge-logo.png

Dogecoin (DOGE) Nedir?

Dogecoin (DOGE), popüler "doge" İnternet memesine (şakasına) dayanmaktadır ve logosunda bir Shiba Inu'ya sahiptir. Açık kaynaklı dijital para birimi, Portland, Oregon'dan Billy Markus ve Sidney, Avustralya'dan Jackson Palmer tarafından oluşturuldu ve Aralık 2013'te Litecoin'den çatallandı.

 

Dogecoin'in yaratıcıları, onu eğlenceli, hafif yürekli bir kripto para birimi olarak tasarladılar ve bunun ötesinde daha fazla çekiciliğe sahip olacaklardı. Bir köpek memine dayandığından, çekirdek Bitcoin izleyicisi. Tesla CEO'su Elon Musk, sosyal medyada Dogecoin'in en sevdiği kripto para olduğunu belirten birkaç tweet yayınladı.

Dogecoin'in Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dogecoin, Bitcoin'in iş kanıtı protokolünden birkaç yönden farklıdır; bunlardan biri Scrypt teknolojisini kullanmaktır. Altcoin ayrıca 1 dakikalık bir blok süresine sahiptir ve toplam arzın sınırı yoktur, bu da madenciliği yapılabilecek Dogecoin sayısında bir sınır olmadığı anlamına gelir. Dogecoin'i tek başınıza veya bir madencilik havuzuna katılarak madenciliği yapabilirsiniz. Bir Doge madencisi, dijital para birimini Windows, Mac veya Linux'ta ve bir GPU ile çıkarabilir. 2014 itibariyle, süreçler birleştiği için aynı Dogecoin madenciliği sürecinde Litecoin madenciliği yapabilirsiniz.

Dogecoin Ne İçin Kullanılabilir?

Dogecoin, kaliteli içeriğin oluşturulmasını veya paylaşılmasını ödüllendirmek için öncelikle Reddit ve Twitter'da bir bahşiş sistemi olarak kullanılmıştır. Dijital para birimini kullanan bir topluluğa katılarak bahşiş Dogecoin alabilir veya Dogecoin'inizi bir Dogecoin musluğundan alabilirsiniz. Dogecoin musluğu, Dogecoin topluluklarında etkileşime başlayabilmeniz için para birimine giriş olarak size ücretsiz olarak küçük bir miktar Dogecoin verecek bir web sitesidir.

Dogecoin'i Nereden Alabilirim?

Dijital para birimini sunan herhangi bir borsada Dogecoin satabilir veya satın alabilir, bir borsada veya bir Dogecoin cüzdanında saklayabilir ve Dogecoin kabul eden herhangi bir toplulukta Dogecoin bahşiş verebilirsiniz. Bu kripto para birimi için en son borsa ve işlem çiftleri listesi için Borsalar sekmemize tıklayın.

Elon Musk ve Dogecoin

Dogecoin'in başarısı, Elon Musk'ın ona olan tutkusuyla yakından iç içe geçmiş durumda. Musk, 2021'in başlarında Dogecoin hakkında tweet atmaya başladı ve bir Lion King DOGE meme'sini paylaştı. Bu, Musk'ın Saturday Night Live'da görünmesiyle sonuçlanan - geçici düşüşlerle birlikte - öfkeli bir DOGE rallisini başlattı.

SNL'nin ortaya çıkışından sonra, Musk'ın fiyatını artırma sözüne rağmen DOGE çöktü. Sonraki aylarda Musk ilgisini kaybetmiş gibi görünüyordu ve DOGE'nin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesinden %70'in üzerinde düştü. Bununla birlikte, ara sıra tweet'lerin gösterdiği gibi, Musk hala Dogecoin üzerinde güç sağlıyor.

Dogecoin Vakfı ve Danışma Kurulu

2014 yılında, kripto para projesi için destek, savunma, ticari marka koruması ve yönetişim sağlamak üzere Dogecoin ekibinin üyeleri tarafından kar amacı gütmeyen bir vakıf kuruldu. Ancak zamanla vakıf dağıldı.

Birkaç yıl boyunca hareketsiz kaldıktan sonra, vakıf 2021'de "Dogecoin Ekosistemini, topluluğunu desteklemeye ve Dogecoin Blockchain'in geleceğini desteklemeye yenilenmiş bir odaklanma" ile yeniden başlatıldı. Orijinal çekirdek ekibin bir kısmına ek olarak, proje artık danışma kurulunun bir parçası olarak bazı deneyimli endüstri oyuncularını da içeriyor.

Vakfın web sitesine göre, yönetim kurulu üyeleri Dogecoin ile ilgili sorunları tartışmak için aylık olarak toplanacak.

Danışmanlarıyla ilgili olarak grup, Dogecoin kurucusu Billy Markus, projenin ana geliştiricisi Max Keller, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ve Musk'ın aile ofisi başkanı Jared Birchall tarafından temsil edilen Elon Musk'tan oluşuyor.

Danışma Kurulu üyeleri çeşitli görevlerde bulunacaklardır. Keller projenin teknik danışmanı olarak görev yapacak, Markus ise topluluktan ve memlerden sorumlu olacak. Bu arada Buterin, vakıf için blok zinciri ve kripto danışmanı olarak görev yapacak ve Birchall, Elon Musk'ı yasal ve finansal danışman olarak temsil edecek.

İlk görev olarak, Danışma Kurulu, tam zamanlı olarak Dogecoin üzerinde çalışmak üzere küçük, özel bir personel istihdam etmesine izin verecek üç yıllık finansmanı güvence altına almak için çalışacak. Şimdiye kadar ekosistem üzerindeki çalışmalar gönüllüler tarafından yapıldı.

Dogecoin (DOGE) Coin işlemlerine başlamak için 

Dijital Yatırım dünyası'na ilk adımınızı atarak yüzlerce Altcoin'e hızlıca yatırım yapabilirsiniz.

 

bottom of page