top of page

Kripto Paralar

Cosmos-Atom-Logo.png

Cosmos (ATOM) Nedir?

Cosmos kendisini blok zinciri endüstrisinin karşılaştığı “en zor sorunlardan” bazılarını çözen bir proje olarak görüyor. Bağlı blok zincirlerinden oluşan bir ekosistem sunarak, Bitcoin tarafından kullanılanlar gibi “yavaş, pahalı, ölçeklenemez ve çevreye zararlı” çalışma kanıtı protokollerine karşı bir panzehir sunmayı amaçlıyor.

Projenin diğer hedefleri arasında, merkezi olmayan uygulamaların gizemini ortadan kaldıran modüler bir çerçeve sayesinde blok zinciri teknolojisini geliştiriciler için daha az karmaşık ve zor hale getirmek yer alıyor. Son olarak, bir Interblockchain İletişim protokolü, blockchain ağlarının birbirleriyle iletişim kurmasını kolaylaştırarak sektördeki parçalanmayı önler.

Cosmos'un kökenleri, ağa ana katkıda bulunan Tendermint'in kurulduğu 2014 yılına kadar uzanabilir. 2016'da Cosmos için bir teknik inceleme yayınlandı ve ertesi yıl bir token satışı yapıldı. ATOM jetonları, hibrit bir hisse kanıtı algoritması aracılığıyla kazanılır ve projenin amiral gemisi blok zinciri olan Cosmos Hub'ın güvenli kalmasına yardımcı olur. Bu kripto para birimi ayrıca ağın yönetiminde de rol oynar.

 

Cosmos'un Kurucuları Kimdir?

Cosmos ekosistemine açılan kapı olan Tendermint'in kurucu ortakları Jae Kwon, Zarko Miloseviç ve Ethan Buchman'dı. Kwon hala baş mimar olarak listelenmiş olsa da, 2020'de CEO olarak görevinden ayrıldı. Hâlâ projenin bir parçası olduğunu, ancak esas olarak diğer girişimlere odaklandığını iddia ediyor. Şimdi Tendermint'in CEO'su olarak Peng Zhong tarafından değiştirildi ve tüm yönetim kuruluna oldukça önemli bir yenileme verildi. Hedefleri, geliştiriciler için deneyimi geliştirmek, Cosmos için coşkulu bir topluluk oluşturmak ve daha fazla sayıda insanın bu ağın neler yapabileceğinin farkında olması için eğitim kaynakları oluşturmaktır.

Cosmos'u Benzersiz Yapan Nedir?

Kripto endüstrisindeki bazıları için büyük bir endişe, blok zincir ağlarında görülen parçalanma seviyelerine odaklanıyor. Yüzlerce varlık var, ancak çok azı birbirleriyle iletişim kurabiliyor. Cosmos, bunu mümkün kılarak bunu tersine çevirmeyi amaçlıyor.

Cosmos, “Blockchain 3.0” olarak tanımlanıyor ve daha önce de belirttiğimiz gibi, büyük bir hedef, altyapısının kullanımının kolay olmasını sağlamak. Bu amaçla, Cosmos yazılım geliştirme kiti modülerliğe odaklanır. Bu, bir ağın halihazırda var olan kod parçalarını kullanarak kolayca oluşturulmasını sağlar. Uzun vadede, sonuç olarak karmaşık uygulamaların oluşturulmasının kolay olacağı umulmaktadır.

Ölçeklenebilirlik başka bir önceliktir, yani Bitcoin ve Ethereum gibi daha eski moda blok zincirlerinden bir saniyede önemli ölçüde daha fazla işlem işlenebilir. Blok zincirler ana akım benimsemeyi başaracaksa, mevcut ödeme işleme şirketleri veya web sitelerinin yanı sıra taleple de başa çıkabilmeleri veya daha da iyi olmaları gerekir.

Cosmos Zincirler Arası Hesap Yükseltmesi

Cosmos ekosisteminin kar amacı gütmeyen bir kuruluşu olan Interchain Foundation, 17 Şubat 2022'de Interchain Accounts yükseltmesinin yayınlandığını duyurdu. Nisan 2021'de başlatılan Inter-Blockchain Communications (IBC) protokolü, blockchain birlikte çalışabilirliği için Cosmos standardıdır.

 

Bireysel bir blok zincirinin ayrı bir zincirdeki bir hesabı kontrol etmesine izin verir. Şu anda IBC'yi kullanan, özellikle Terra, Crypto.org zinciri ve Gravity köprüsü olmak üzere 38 proje var. Interchain Hesapları yükseltmesi, Cosmos blok zincirlerinin ilk kez IBC için standartlaştırılmış protokolü kullanarak birbirleriyle bağlantı kurmasını sağlayan Stargate'den bu yana ekosistemin en büyüğü olacak. Zincirler Arası Hesaplar ile kullanıcılar diğer blok zincirlerinde stake edebilir, oy verebilir, token takas edebilir ve daha fazlasını yapabilir. Yükseltme, "IBC'de birleştirilebilirliği etkinleştirme tüm Interchain'i yükseltmeye gerek kalmadan farklı uygulamalarda yeniliğin dağıtılmasına izin verme" amacına hizmet ediyor.

Cosmos Ağı Nasıl Güvende Kalıyor?

Cosmos (ATOM) Coin işlemlerine başlamak için 

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Cosmos bir hisse kanıtı konsensüs algoritması kullanır. Daha yüksek miktarda ATOM token hissesi olan doğrulayıcı düğümlerin, işlemleri doğrulamak ve ödül kazanmak için seçilme olasılığı daha yüksektir. Dürüst olmayan bir şekilde hareket ettiği tespit edilen düğümler cezalandırılır - ve tehlikede oldukları tokenları kaybedebilirler.

Dijital Yatırım dünyası'na ilk adımınızı atarak yüzlerce Altcoin'e hızlıca yatırım yapabilirsiniz.

 

bottom of page