top of page

Kripto Paralar

Cardano-ADA.png

Cardano (ADA) Nedir?

Cardano, amacının “değişkenlik yapanların, yenilikçilerin ve vizyonerlerin” olumlu küresel değişim getirmesine izin vermek olduğunu söyleyen bir hisse kanıtı blok zinciri platformudur.

Açık kaynak projesi aynı zamanda "hesap verilemez yapılardan marjlara ve bireylere gücü yeniden dağıtmayı" - daha güvenli, şeffaf ve adil bir toplum yaratmaya yardımcı olmayı amaçlıyor.

Cardano, 2017 yılında kuruldu ve adını 16. yüzyıl İtalyan bilim adamı Gerolamo Cardano'dan alıyor. Yerli ADA belirteci, adını, yaygın olarak dünyanın ilk bilgisayar programcısı olarak kabul edilen 19. yüzyıl matematikçisi Ada Lovelace'den alır. ADA belirteci, sahiplerin ağın çalışmasına katılabilmelerini sağlamak için tasarlanmıştır. Bu nedenle, kripto para birimine sahip olanlar, yazılımda önerilen herhangi bir değişiklik için oy kullanma hakkına sahiptir.

Katmanlı blok zincirinin arkasındaki ekip, merkezi olmayan uygulamaların ve akıllı sözleşmelerin modülerlikle geliştirilmesine izin vermeyi amaçlayan teknolojisi için zaten bazı zorlayıcı kullanım durumları olduğunu söylüyor.

Ağustos 2021'de Charles Hoskinson, Alonzo hard fork'un piyasaya sürüldüğünü duyurdu ve Cardano fiyatının yükselmesine neden oldu ve sonraki ay %116 arttı. 12 Eylül 2021'de Cardano 'Alonzo' hard forku resmi olarak piyasaya sürüldü ve blok zincirine akıllı sözleşme işlevselliği getirdi. Lansmandan sonraki 24 saat içinde 100'den fazla akıllı sözleşme devreye alındı.

Cardano, tarım şirketleri tarafından taze ürünleri tarladan çatala kadar takip etmek için kullanılırken, platform üzerine inşa edilen diğer ürünler, eğitim bilgilerinin kurcalanmaya karşı korumalı bir şekilde saklanmasına ve perakendecilerin sahte malları kısıtlamasına izin veriyor.

Cardano'nun Kurucuları Kimdir?

Cardano, aynı zamanda Ethereum ağının kurucularından biri olan Charles Hoskinson tarafından kuruldu. Cardano'nun blok zincirini oluşturan şirket olan IOHK'nın CEO'su.

Charles Hoskinson, 2011 yılında kripto para birimlerine dahil olduğunu ve madencilik ve ticaretle uğraştığını söyledi. Sektöre ilk profesyonel katılımının 2013 yılında, 80.000 öğrenci tarafından alınan Bitcoin hakkında bir kurs oluşturduğunda geldiğini açıkladı.

Hoskinson bir teknoloji girişimcisi olmasının yanı sıra aynı zamanda bir matematikçidir. 2020'de teknoloji şirketi, Wyoming Üniversitesi'nin Blockchain Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarına 500.000 $ değerinde ADA bağışladı.

Cardano'yu Benzersiz Kılan Nedir?

Cardano, Bitcoin'in güvendiği iş kanıtı algoritmasından daha az enerji yoğun olan bir hisse kanıtı konsensüs mekanizmasını başarıyla kullanan en büyük blok zincirlerinden biridir. Çok daha büyük Ethereum PoS'a yükseltilecek olsa da, bu geçiş sadece kademeli olarak gerçekleşecek.

Proje, geliştirilen tüm teknolojinin hakemli bir araştırma sürecinden geçmesini sağlamaktan gurur duyuyor; bu, cesur fikirlerin doğrulanmadan önce sorgulanabileceği anlamına geliyor. Cardano ekibine göre, bu akademik titizlik, blok zincirinin dayanıklı ve istikrarlı olmasına yardımcı oluyor - potansiyel tuzakların önceden tahmin edilebilme şansını artırıyor.

Cardano (ADA) Coin işlemlerine başlamak için 

Dijital Yatırım dünyası'na ilk adımınızı atarak yüzlerce Altcoin'e hızlıca yatırım yapabilirsiniz.

 

bottom of page