top of page

Kripto Paralar

bitcoin.jpg

Bitcoin (BTC) Nedir?

Bitcoin, bir kişi veya bir grup insan tarafından Satoshi Nakamoto takma adını kullanan 2008 tarihli bir teknik incelemede orijinal olarak açıklanan merkezi olmayan bir kripto para birimidir. Kısa bir süre sonra, Ocak 2009'da piyasaya sürüldü.
 

Bitcoin, eşler arası bir çevrimiçi para birimidir, yani tüm işlemler, herhangi bir aracının izin vermesine veya kolaylaştırmasına gerek kalmadan doğrudan eşit, bağımsız ağ katılımcıları arasında gerçekleşir. Nakamoto'nun kendi sözlerine göre Bitcoin, "çevrimiçi ödemelerin bir finans kurumundan geçmeden doğrudan bir taraftan diğerine gönderilmesine" izin vermek için yaratıldı.
 

Benzer bir merkezi olmayan elektronik para birimi türü için bazı kavramlar BTC'den önce gelir, ancak Bitcoin, fiili kullanıma giren ilk kripto para birimi olma özelliğini taşır.

Bitcoin'in Kurucuları Kimdir?

Bitcoin'in orijinal mucidi Satoshi Nakamoto takma adıyla bilinir. 2021 itibariyle, takma adın arkasındaki kişi veya kuruluşun gerçek kimliği bilinmiyor.

31 Ekim 2008'de Nakamoto, eşler arası çevrimiçi para biriminin nasıl uygulanabileceğini ayrıntılı olarak açıklayan Bitcoin teknik incelemesini yayınladı. Gruplar halinde ("bloklar" olarak adlandırılır) paketlenmiş ve kriptografik algoritmalarla güvence altına alınmış merkezi olmayan bir işlem defteri kullanmayı önerdiler - tüm sistem daha sonra "blockchain" olarak adlandırılacaktı.
 

Sadece iki ay sonra, 3 Ocak 2009'da Nakamoto, Bitcoin ağındaki genesis bloğu olarak bilinen ilk bloğu çıkardı ve böylece dünyanın ilk kripto para birimini piyasaya sürdü. Bitcoin fiyatı ilk piyasaya sürüldüğünde 0 dolardı ve çoğu Bitcoin, yalnızca orta derecede güçlü cihazlar (örneğin PC'ler) ve madencilik yazılımı gerektiren madencilik yoluyla elde edildi. Bilinen ilk Bitcoin ticari işlemi, 22 Mayıs 2010'da programcı Laszlo Hanyecz'in iki pizza karşılığında 10.000 Bitcoin takas etmesiyle gerçekleşti. 2021 Eylül ayının ortalarında bugün Bitcoin fiyatında, bu pizzalar şaşırtıcı bir şekilde 478 milyon dolar değerinde olacaktı. Bu etkinlik artık “Bitcoin Pizza Günü” olarak biliniyor. Temmuz 2010'da, Bitcoin ilk kez işlem görmeye başladı ve o sırada Bitcoin fiyatı 0,0008$ ile 0,08$ arasında değişiyordu.
 

Bununla birlikte Nakamoto, Bitcoin'in orijinal mucidi ve ilk uygulamasının yazarı iken, ağ uyarı anahtarını ve kod deposunun kontrolünü daha sonra Bitcoin Vakfı'nda baş geliştirici olan Gavin Andresen'e verdi. Yıllar boyunca çok sayıda insan, güvenlik açıklarını yamalayarak ve yeni özellikler ekleyerek kripto para biriminin yazılımını geliştirmeye katkıda bulundu.

Bitcoin'in GitHub'daki kaynak kodu deposu, 750'den fazla katkıda bulunanları listeler ve bunlardan bazıları Wladimir J. van der Laan, Marco Falke, Pieter Wuille, Gavin Andresen, Jonas Schnelli ve diğerleridir.

Bitcoin'i Benzersiz Yapan Nedir?

Bitcoin'in en benzersiz avantajı, piyasada ortaya çıkan ilk kripto para birimi olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Küresel bir topluluk yaratmayı ve günlük yaşamlarında Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini yaratan, yatırım yapan, ticaretini yapan ve kullanan milyonlarca meraklıdan oluşan tamamen yeni bir endüstri doğurmayı başardı. İlk kripto para biriminin ortaya çıkışı, daha sonra binlerce rakip projenin geliştirilmesine ilham veren kavramsal ve teknolojik bir temel yarattı.

Şu anda 2 trilyon doları aşan tüm kripto para piyasası, Bitcoin tarafından gerçekleştirilen fikre dayanıyor: dünyanın herhangi bir yerinde, bankalar ve finansal hizmetler şirketleri gibi güvenilir aracılara güvenmeden herkes tarafından gönderilip alınabilen para.

Öncü doğası sayesinde BTC, on yıldan fazla bir süredir bu enerjik pazarın zirvesinde yer almaya devam ediyor. Bitcoin tartışmasız hakimiyetini kaybettikten sonra bile, Bitcoin fiyatı 10 Kasım 2021'de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan $69,000'e ulaştıktan sonra 2021'de 1 trilyon $'ı aşan bir piyasa değeri ile en büyük kripto para birimi olmaya devam ediyor. Bitcoin'e artan kurumsal ilginin ve BTC için kullanım örnekleri sağlayan platformların her yerde bulunmasının bir parçası: cüzdanlar, borsalar, ödeme hizmetleri, çevrimiçi oyunlar ve daha fazlası.

Bitcoin (BTC) Coin işlemlerine başlamak için 

Dijital Yatırım dünyası'na ilk adımınızı atarak yüzlerce Altcoin'e hızlıca yatırım yapabilirsiniz.

 

bottom of page