top of page

Kripto Paralar

Ripple, Kriptoparabitcoin

0x (ZRX) Nedir?

0x (ZRX), kullanıcıların geleneksel kripto para birimi borsaları gibi merkezi aracılara güvenmeden Ethereum blok zincirinde ERC20 belirteçlerini ve diğer varlıkları kolayca takas etmelerini sağlayan bir altyapı protokolüdür.

0x, bu merkezi olmayan değişim işlevini, geliştiricilerin ürünlerine kolayca uygulayabilecekleri esnek, düşük sürtünmeli bir ticaret protokolü üretmek için birlikte çalışan açık kaynaklı, genel olarak denetlenebilir akıllı sözleşmeler koleksiyonunu kullanarak başarır.

Protokol, ZRX olarak bilinen bir ERC20 yardımcı program belirteci tarafından desteklenmektedir. Zincir dışı bir sipariş defteri barındıran ve bu bilgileri sunan ve kullanıcıların işlem yapmasına, doldurmasına ve iptal etmesine izin veren kullanıcıya yönelik uygulamalar sunan düğümler (aynı zamanda aktarıcılar olarak da bilinir) ZRX jetonlarında (ticaret ücretleri olarak) ödenir. ZRX, platform yönetimine katılmak için de kullanılabilir, bu da sahiplerin protokoldeki değişiklikleri önermesine ve oy vermesine yardımcı olur.

2019'da 0x, ZRX tokeninin elden geçirildiğini duyurdu ve ekstra işlevsellik ekleyerek ZRX sahiplerinin hisselerini bir piyasa yapıcıya devretmelerine ve oylama kapasitelerini korurken pasif ödüller kazanmalarına izin verdi.

0x, Ethereum blok zincirinde yerinden yönetim değişikliği için açık bir protokoldür. Bu, giderek sofistike dApps'i çalıştırmak için diğer protokollerle birleştirilebilecek temel bir yapı taşı olarak işlev görmeyi amaçlamaktadır. 0x, Şekil 1'de gösterildiği gibi, çeşitli dApps için paylaşılan altyapı olarak işlev görebilecek, akıllı sözleşmelerin kamuya açık bir sistemini kullanır. Açık teknik standartlar kapalı alanların üstünde kazanma eğilimindedir ve daha uzun vadede her ay blok zincirinde, bu farklı işaretçileri kullanmayı gerektiren daha fazla dApps göreceğiz. Sonuç olarak, değişim için açık bir standart, bu açık ekonomiyi desteklemek için kritik önem taşıyor.

 

0x protokol belirteci (ZRX) iki şekilde kullanılır:

1) koordinasyon problemini çözmek ve likidite çevresindeki ağ etkilerini yönlendirerek, protokolün ilk benimseyenlerin daha geniş kabul görmesinden yararlanan bir geribildirim döngüsü yaratmak.

2) 0x protokolün güncelleme mekanizması üzerinden merkezi olmayan yönetişim için kullanılacaktır.

 

0x (ZRX) hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın

0x whitepaper dosyasına buradan erişebilirsiniz​.

0x'in Kurucuları Kimdir?


0x, 2016 yılında Will Warren ve Amir Bandeali tarafından kuruldu. İki kurucu ortak, 0x'in CEO'su Will Warren, CTO'su ise Amir Bandeali ile platforma hizmet etmeye devam ediyor.

Platform, 2017 yılında Polychain Capital, Pantera Capital ve FBG Capital gibi önde gelen yatırım firmalarının desteğiyle toplam 24 milyon dolar topladığı başarılı bir ilk madeni para arzının (ICO) ardından başlatıldı.

Tükendi ICO'dan önce, Warren birkaç araştırma görevinde çalıştı ve kısaca Basic Attention Token'ın (BAT) teknik danışmanı rolünü üstlendi. Öte yandan Bandeali, Illinois Üniversitesi'nden Finans alanında lisans derecesi ile mezun oldu ve 0x'i kurmadan önce çeşitli ticari pozisyonlarda bulundu.

Şimdi ekip, platformu güncellemek ve sorunsuz çalışmasını sağlamak için çalışan mühendisler, araştırmacılar ve tasarımcılar dahil 30'dan fazla kişiden oluşuyor.

0x'i Benzersiz Yapan Nedir?


Diğer birçok Ethereum merkezi olmayan değişim protokolünün aksine, 0x hem değiştirilebilir (ERC20) hem de değiştirilemez (ERC-723) belirteçlerini destekler. Bu, çok çeşitli varlıkların izinsiz ticareti için kullanılabileceği ve sahiplerine bir düzineden fazla farklı uygulama aracılığıyla Ethereum varlıklarının büyük çoğunluğunu satın alma, satma ve takas etme yolu sunabileceği anlamına gelir.

0x protokolü, dijital ürünler ve hizmetler için eBay tarzı pazar yerleri, OTC ticaret masaları, DeFi protokolleri için değişim işlevselliği ve düz eski merkezi olmayan borsalar dahil olmak üzere çok çeşitli kullanım durumlarına uygulanabilir.

0x, son derece esnek değişim ürünleri oluşturmak için kullanılabilse de, oyun içi satın almalar ve portföy yönetimi platformları gibi varlık değişiminin ikincil bir özellik olduğu ürünlere de yerleştirilebilir.

0x protokolünde, likidite alıcıları ZRX jetonları şeklinde bir ücret öderler - bu ücret piyasa yapıcıyı (aktarıcı) likiditeyi teşvik etmek için kullanılır. Kullanıcıların ayrıca tamamladıkları herhangi bir işlemde kullanılan gazın ödemesini yapmak için kullanılan Ether (ETH) şeklinde bir protokol ücreti ödemeleri gerekiyor. Açık kaynaklı bir protokol olarak 0x, bu gelirden herhangi bir pay almaz ve bunun yerine, ilk ICO finansmanıyla birlikte ekip ve geliştirici teşvikleri olarak açılan ZRX belirteçleri tarafından desteklenir.

Dolaşımda Kaç 0x (ZRX) Coin Var?


Birçok dijital varlık gibi, ZRX jetonunun da asla aşılmayacak sabit bir maksimum arzı vardır. Bu 1 milyar ZRX olarak ayarlanmıştır. Şu anda, bu maksimum arzın yaklaşık dörtte üçü zaten dolaşımda ve bunun sadece küçük bir kısmı ödüller için kilitlendi.

Birçok protokolün aksine 0x, yeni ZRX jetonlarının emisyon oranını hiçbir zaman kamuya açıklamadı, bu da dolaşımdaki arzın tamamen seyreltilmesinin ne kadar süreceğini söylemeyi zorlaştırıyor. Ancak, token Ağustos 2017'de piyasaya sürüldüğünde dolaşımdaki arzın %50'si ve Ekim 2020'de piyasaya sürülen arzın %75'i ile bu, 2020'lerin başında tam seyreltmeye ulaşabileceğini gösteriyor.

0x CEO'su Will Warren'ın erken bir blog girişine göre, toplam ZRX token arzının yarısı 2017 ICO'da yatırımcılara satıldı, oysa her biri %15'i 0x çekirdek geliştirme organizasyonu ve harici proje geliştirme fonu için ayrıldı, 10 %, dört yıllık bir hakediş programı ve bir yıllık uçurum ile kurucu takım için ayrılmıştır ve kalan %10, erken destekçiler ve danışmanlar için tutulur.

0x Ağı Nasıl Güvenlidir?


0x, Ethereum blok zincirinin üzerine inşa edilmiştir. Sonuç olarak, devasa Ethereum madenci ve düğüm ağının birleşik çabalarıyla saldırılara karşı korunur.

Temel akıllı sözleşmelere gelince, protokolün 3. sürümü, ConsenSys Diligence dahil olmak üzere temel güvenlik açıkları, arka kapılar ve gereksiz işlevler olup olmadığını kontrol eden birkaç üçüncü taraf firma tarafından denetlendi - önemli bir sorun bulunamadı.

Ancak, daha sonra 0x çekirdek ekibi tarafından yamalanan v2.0 akıllı sözleşmesinde bir güvenlik açığı bulundu. Bu güvenlik açığı bağımsız bir araştırmacı tarafından tespit edildi ve istismar edilmedi. 0x, herhangi bir sorunu istismar edilmeden önce tespit etmeye ve düzeltmeye yardımcı olmak için cömert bir hata ödülü vermeye devam ediyor.

0x (ZRX) coin alım satım işlemleri için

Dijital Yatırım dünyası'na ilk adımınızı atarak yüzlerce Altcoin'e hızlıca yatırım yapabilirsiniz.

 

bottom of page